Szívfájdalom étkezés után
Sose vegyen semmiféle mellkasi fájdalmat félvállról! Amennyiben étkezés után mellkasi fájdalmat tapasztal, a legbiztonságosabb, ha mielőbb orvoshoz fordul!
Fájdalmas gyomorégés
Az étel a nyelőcsőn át a gyomorba az úgynevezett alsó nyelőcső záróizmon keresztül jut. A nyelőcső alsó záróizom ellazul, amikor az étel a gyomorba kerül, majd összehúzódik, hogy megakadályozza az élelmiszer és emésztőnedvek visszaáramlását a nyelőcsőbe.
A gyomorégés akkor jelentkezik, ha a nyelőcső alsó záróizom ellazul, vagy gyenge lesz, nem zár jól és a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe. Ha túl sokat eszik, a bevitt mennyiség nyomást gyakorol a nyelőcső alsó záróizomra, így nagyobb a gyomorégés kockázata.
Gyomorégés akkor is előfordulhat, ha túl hamar fekszik le étkezés után, vagy bizonyos élelmiszerek (pl. fűszeres és/vagy zsíros ételek, koffein, vörös bor, csokoládé, szénsavas üdítők) fogyasztását követően. A gyomorégés a mellkasi fájdalom mellett égő érzést okozhat még a torokban és savanyú ízt a szájban.
GERD
Amennyiben rendszeresen tapasztal mellkasi fájdalmat étkezés után, valószínűleg gastrooesophagealis reflux betegsége (GERD) van. A GERD, azaz a krónikus savas reflux hetente több, mint két alkalommal jelentkezik, legalább pár héten keresztül. A GERD fő tünete a gyomorégés, továbbá okozhat mellkasi fájdalmat, nehézlégzést, hányingert, hányást, torokfájást, rossz leheletet, zihálást és krónikus, száraz köhögést is.
Ha nem kezelik, a GERD súlyos szövődményekhez vezethet, beleértve a nyelőcső vérzését, légzési problémákat és a nyelőcső szűkületét.
Ha úgy véli, GERD-je van, beszéljen orvosával – segíteni fog megtalálni, hogy mi a legjobb módja annak, hogy ellenőrzés alatt tartsa állapotát!
(Cs.K., Forrás: livestrong.com, Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia)
A téma korábbi hírei