Daganat vagy aranyér? - Az orvos válaszol
Daganat vagy aranyér? |
32 éves férfi vagyok, 2 évvel ezelőtt kezdődtek az aggasztónak tűnő tüneteim. Enyhe fájdalmak kezdődtek az alhasi részeknél, akkor még nem igazán konkrét helyen, úgy éreztem, hogy valahol a prosztata, illetve a vastagbél, végbél környékén és a jobb oldalon a bordák alatt! Voltam ultrahangon (here, prosztata, alhas), de negatívak lettek az eredmények!
Ekkor már az emésztésem is rendetlenkedett, a széklet néha elvékonyodott, volt, hogy nyákszerű bevonat volt rajta, néha meg normális volt! Vérzést nem tapasztaltam, legalábbis látható mennyiséget nem, és előfordul az is, hogy úgy érzem mintha wc-re kellene mennem, de aztán nincs semmi! Nagy nehezen rászántam magam, és felkerestem egy proktológust, aki megnyomogatta a hasamat, és azt mondta, szerinte 95%, hogy pszihoszomatikus a dolog, merthogy nem egy konkrét helyen fáj és még szerinte túl fiatal vagyok a "komolyabb" betegségek kialakulásához! Felírt egy emésztést elősegítő gyógyszert, már nem tudom, hogy mi volt az, de nem használt! Az mondjuk igaz, hogy a tünetek kezdetekor igen stresszes munkahelyem volt, de azóta váltottam egy sokkal nyugisabbra!
A tünetek néha rendeződnek, de aztán újra és újra előjönnek! Túlsúlyos nem vagyok, az étvágyam egész tűrhető, néha mondjuk rosszullétet, hányingert tapasztalok étkezéstől függetlenül! Kb. másfél éve kicsit lefogytam ( 5-6 kilót), de azután vissza is híztam sőt most is felszedtem 4 kilót! A testsúlyom általában stagnál! Okozhat esetleg ilyen tüneteket aranyér, vagy gyulladás, estleg túlzott alkoholfogyasztás? Vagy ha esetleg rosszindulatú a folyamat, akkor lehetséges-e,hogy hízom? Vagy lehet, hogy a daganatnak a súlya gyarapodik? |
Kedves Kérdező!
Leírása alapján riasztó, tumoros megbetegedésre utaló tünete nincs. A tumoros betegek fogynak, még akkor is, ha a tumor tömege növekszik (ilyenkor még hatványozottabban látszik a betegen a lesoványodás).
Jelenleg a civilizált életmód mellett igen gyakori, hogy emésztési zavar fordul elő. Ez részben a stressz, a túlzott kalóriabevitel, a nem elegendő testmozgás eredménye. Javaslom, egyen gyakran, rendszeresen, nyugodtan, de egyszerre keveset. Fogyasszon probiotikumokat és mozogjon rendszeresen, hetente legalább 3x, intenzíven.
(Dr. Plósz János, gasztroenterológus)
A téma korábbi hírei