Hogyan kezelhető a szülés utáni fájdalom?

Főoldal / Egyéb / Hogyan kezelhető a szülés utáni fájdalom?
A szülést követően a kismama sokféle váratlan fájdalmat tapasztalhat. A jó hír, hogy eme fájdalmak könnyen kezelhetők, és legtöbbjük nem tart sokáig.

A terhességi fájdalom a szülést követően egy sor új fájdalomba csaphat át, melyek nagy része azonban egy pár hét alatt elmúlik. Ugyanakkor, ha felkészül a gerincközeli érzéstelenítéssel (EDA, spinális érzéstelenítés) kapcsolatos -, a szoptatási- és gáttáji fájdalomra, az megkönnyíti a szülést követő életet.

hirdetések

A szülést követő néhány hét örökkévalóságnak tűnik a kismama számára, ám három hónap múlva szinte minden nő jobban érzi magát. Amennyiben aggódik amiatt, hogy hogyan fog a szülés utáni fájdalommal megbirkózni, jó, ha tudja, hogy a megfelelő hidratálás és a türelem alapvető fontosságúk a szülést követő fájdalomnál. Emellett szülést követően ajánlott ibuprofen tartalmú fájdalomcsillapító alkalmazása az átmenetileg a fájdalom enyhítésére.

Szülés utáni hasi fájdalom

Közvetlenül szülés után az alábbi fájdalmakat tapasztalhatja:

  • méhösszehúzódás – A méhnek a szülés után normális méretűre kell összehúzódnia. A szoptatás ösztönzi ezt a folyamatot, de az összehúzódással járó fájdalmat is kiváltja. Ezek az összehúzódások nagyon fájdalmasak lehetnek, különösen a második vagy harmadik szülés után.
  • műtéti heg fájdalma – Amennyiben császármetszéssel hozta világra gyermekét, a méhösszehúzódásokkal járó fájdalom mellett a műtéti heg fájdalmával is számolnia kell. Egy pár napig lehet, hogy erősebb fájdalomcsillapítóra lesz szüksége, később az ibuprofen tartalmú készítmények is hatékonyan enyhítik a fájdalmat. A többi szülést követő fájdalomtól eltérően a műtéti heg fájdalma akár több hónapig is eltarthat, noha a szülést követő napokban a legerősebb. Azonnal hívja orvosát, ha a heg vörössé válik, meleg, vérzik vagy genny szivárog belőle.
  • hüvelyszárazság – A szoptató nők különösen veszélyeztetettek a szülést követő súlyos hüvelyi szárazságra. Síkosító és/vagy hormonmentes hüvelykúp használatával enyhíthetők a tünetek.

Szoptatási fájdalom

A szoptatás általában nem fájdalmas, ugyanakkor sok nő tapasztal szülés után fájdalmat a szoptatás során. Ez a fájdalom viszonylag könnyen kezelhető:

  • fájdalom szoptatáskor – A baba akkor van jól mellre helyezve, ha a bimbóudvar nagy részét is szájába veszi, nem csak a mellbimbót. A szoptatási fájdalom leggyakoribb oka a nem megfelelő mellre tétel. Az újszülöttnek és a kismamának is meg kell tanulnia és gyakorolni kell a helyes szoptatási pozíciót, amiben egy szoptatási szakember vagy a csecsemős nővér is tud segíteni.
  • telítettségi fájdalom – A mell fájdalmas lehet, amikor a tejtermelés először indul be, vagy amikor túlságosan telített. Ez a fájdalom könnyen enyhíthető, ha a tejből egy picit lefej. Ez történhet kézzel, mellpumpa segítségével, vagy a baba mellre helyezésével. Meleg vizes zuhany vagy borogatás is segíthet.
  • bakteriális fertőzés – Ha egyik vagy mindkét melle vörös, érzékeny, és meleg tapintású, előfordulhat, hogy bakteriális fertőzése van. Keresse fel orvosát, aki valószínűleg antibiotikumot is  fel fog írni a fertőzés kezelésre. A szoptatást nem kell abbahagynia a kezelés időtartama alatt.
  • gombás fertőzés – Ha a mellbimbó és környéke fájdalmas, égő érzetű, azt okozhatja gombás fertőzés. Keresse fel orvosát a fertőzés kezelése érdekében!

Hát- és vállfájdalom

A hátfájás gyakori panasz a terhesség során, ám előfordulhat, hogy azt tapasztalja, a szülést követően is fáj a háta. Ennek oka általában a vajúdás és szülés okozta megterhelés, illetve a nem megfelelő szoptatási testhelyzet.

A fájdalom enyhíthető a testhelyzet megváltoztatásával és meleg fürdővel, valamint elegendő pihenéssel a felépüléshez.

Fejfájás

Szülés után gyakoribb és erősebb fejfájást tapasztalhat, melyet a hormonszintben bekövetkező változások és a stressz, valamint a kimerültség illetve dehidratáltság okozhat. A legtöbb kismama észre sem veszi, mennyire ki tud száradni, és különösen gyakori, ha szoptat. Mindig legyen a keze ügyében egy üveg víz, melyből egész nap kortyolgathat. Ha a hidratálás nem enyhíti a fejfájást, vegyen be egy fájdalomcsillapítót, ám ha ez sem segít, keresse fel orvosát!

Ízületi fájdalom

Előfordulhat, hogy a szülés után ízületi fájdalmat tapasztal, mely akár az egész testét érintheti, beleértve a kezeit, csuklóját, lábait, bokáját. Ezt a fájdalmat okozhatja a szülés alatti helyzet, de a terhességgel járó kémiai változások is, melyek hatására az ízületek meglazulnak. 

Az ízületi- és izomfájdalmak idővel elmúlnak, de addig is meleg borogatás és fájdalomcsillapító alkalmazása segít.

A carpalis alagút szindrómával járó csuklófájdalom hosszabb ideig gyógyul. Használjon csuklópántot a fájdalom enyhítésére, ám ha az pár hónap múlva sem enyhül, keresse fel orvosát!

Lábfájás

Azok, akik császármetszéssel szültek, vagy sokáig vajúdtak, lábfájást tapasztalhatnak a nagy mennyiségű folyadék miatt, amit intravénásan kaptak. Amint a folyadék felszívódik, a duzzanat lelohad és a fájdalom is elmúlik. Ez idő alatt figyeljen oda a vérrögképződés tüneteire, melyek közé tartozik a bőrpír és tapintásra való érzékenység, különösen a lábak hátsó oldalán. Ezek a tünetek indokolják, hogy azonnal orvost hívjon!

 

Cs.K. (everydayhealth) Lektorálta: Dr. Földi Ildikó