Napégés: Kezelés és megelőzés

Főoldal / Fájdalomcsillapítás / Napégés: Kezelés és megelőzés
Napégés esetén a kezelést, amilyen hamar csak lehet, meg kell kezdeni. A kezelés módja az égés súlyosságának fokától függ. Mi a teendő napégés esetén? Mikor forduljunk orvoshoz? Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Függetlenül attól, hogy mennyire súlyos a napégés, a teljes gyógyulásig el kell kerülni, hogy a leégett bőrfelületet napsugarak érjék.

 

Helyezzen hideg, nedves borogatást a napégette bőrre, naponta többször cserélje a borogatást, és szintén napi több alkalommal kendje be a leégett felületet gyógyszertárakban kapható, kifejezetten a napégés tüneteit enyhítő, bőrt nedvesítő gélekkel, balzsamokkal. Jóleső lehet a hűvös (nem jéghideg!) zuhany is. Legyen óvatos! Ha nagyon felhevült a napon vagy szív- és érrendszeri betegségben szenved, a hűtést langyos vízzel kezdje meg, és fokozatosan csökkentse a borogatás vagy a zuhany hőmérsékletét. Gyerekek esetében különösen legyen nagyon óvatos és kíméletes! Jeget közvetlenül a leégett bőrfelületre soha ne helyezzen, mert fagyási sérüléseket okozhat. A jégzselé vagy jeges zacskó közé feltétlenül tegyen egy kendőt vagy törülközőt! Nagyon fontos, hogy fogyasszon sok folyadékot: a legjobb, ha vizet vagy gyümölcslevet iszik.

A napégéssel járó fájdalom ellen acetil-szalicilsav vagy paracetamol hatóanyagú gyógyszert lehet bevenni, ami gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Ha a napégés már gyógyulófélben van, akkor az érintett bőrfelületet zsíros krémekkel lehet ápolni. Bizonyos esetekben az orvos glükokortikoid hatóanyagú gyulladáscsökkentő krémek alkalmazását is elrendelheti.

 

Súlyos esetben még erősebb gyulladáscsökkentő gyógyszerre lehet szükség (ún. szisztémás kezelés). Olyan hatóanyagok jöhetnek szóba, mint a nem szteroid gyulladáscsökkentők csoportjába tartozó diclofenac vagy ibuprofen vagy néha glükokortikoidok.

Mikor forduljon orvoshoz?

Súlyos égés esetén, amely hólyagképződéssel jár és olyan tünetek kísérik, mint fejfájás, láz, hidegrázás vagy keringési problémák, feltétlenül orvoshoz kell fordulni!

 

Ha gyermek szenved napégést, függetlenül attól, hogy mennyire súlyos, minden esetben orvoshoz kell vinni!

 

Súlyos és/vagy nagy kiterjedésű égés esetén kórházi kezelésre, felügyeletre is szükség lehet, különösen idősek és gyerekek esetében.

A házi gyógymódokat felejtse el!

Az erősen napégette bőrre túrót, tejfölt tenni nem ajánlott! A túróban és tejfölben lévő baktériumok ugyanis könnyen átjutnak a sérült bőrfelületen és gyulladást okoznak. A tejfehérjére allergiásoknak semmiképp sem szabad ehhez a házi gyógymódhoz folyamodniuk!

 

Soha ne helyezzen az égett bőrfelületre se citromot, se almaesetet, se sót! Ezek az interneten is keringő házi módszerek nem csupán hatástalanok, hanem elviselhetetlen kínokat okoznak az amúgy is meggyötört bőrnek.

A legjobb megelőzni a napégést - Mit tehet ennek érdekében?

Bőrtípustól és életkortól függetlenül elengedhetetlen, hogy mindenki gondoskodjon a megfelelő bőrvédelemről. Különösen fontos, hogy a gyerekek és a világos bőrűek bőrének védelmére kiemelt figyelmet fordítsunk.

 

Bőrtípustól függően 10-30 percet tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk, napvédő készítmények alkalmazásával ez az idő a faktorszám függvényében meghosszabbítható bizonyos mértékben, de csak egyszer. Ha például valaki legfeljebb 10 percet tölthetne a napon, anélkül, hogy leégne és 20-as faktorszámú napvédő terméket használ, akkor 10x20, azaz 200 percet napozhat a 20-as faktorszámú naptej vagy napkrém használata mellett. A naptej újbóli felvitelével ez az idő nem hosszabbítható meg tovább.

 

Az allergiások az emulgeáló- és tartósítószer-mentes napkrémeket keressék.

 

A gyerekek érzékeny bőrének védelmére speciális napvédő szereket alkalmazzunk! Sok felnőtteknek készült naptej és napkrém különféle kémiai és allergén anyagot tartalmaz, ami a kisbabák bőrére nézve ártalmas. Ezért a csecsemők és a gyerekek bőrének védelmére mindig a kifejezetten számukra készült napvédő készítményeket használjuk!

 

További tippek a napégés elkerülésére:

  • Kerülje az intenzív UV-sugárzást! 11 és 16 óra között ne tartózkodjon a napon!
  • Viseljen megfelelő ruházatot! A világos, laza szövésű anyagok több UV-sugarat engednek át, a sötétebb, vastagabb anyagok viszont kevesebbet.
  • Óvja a fejét és a szemét is! Viseljen széles karimájú kalapot, különösen, ha a tűző napon tartózkodik! A napszemüveg is elengedhetetlen!
  • Használjon napvédő szert! Kenje be bőrét magas faktorszámú naptejjel, legalább fél órával a napon való tartózkodás megkezdése előtt! Fürdés után újra fel kell vinni a bőrre a napvédő szert, akkor is, ha vízálló.

Gyerekek 10 és 16 óra között ne tartózkodjanak a napon, és a fennmaradó időszakban is csak felöltözve és a számukra megfelelő magas faktorszámú napvédő szert alkalmazva.

 

A csecsemőket sohasem szabad közvetlen napsütésnek kitenni! Árnyékban is óvjuk bőrüket megfelelő napvédő szerekkel!

 

Bizonyos gyógyszerek szedése mellett (pl. orbáncfű vagy tetraciklin-tartalmú antibiotikumok) kerülni kell a közvetlen napfényt, mivel ezek fokozzák a fényérzékenységet.

 

(B. M., szakfordító; Forrás: apotheken-umschau.deonmeda.de)