Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?

Főoldal / Nyak, torok / Miért megy nehezebben a nyelés időskorban?
Az időskori nyelési nehézség nem csak egy kellemetlen tünet. Súlyos szövődményekkel járhat, drasztikusan rontja az életminőséget, és az idős emberek elszigetelődéséhez vezethet.
Becslések szerint az 50 év felettiek több mint 20 százaléka tapasztal diszfágiát. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész-foniáter szakorvosa az időskori diszfágia okairól és kezelési lehetőségeiről beszél.

A nyelés alapjai

A nyelés egy részben akaratlagos, részben reflexes folyamat, amely több izomcsoport és ideg tökéletes koordinációját igényli. Első állomása a szájban zajlik, ahol az étel előkészítése, rágása majd falattá alakítása történik. Ezt követően a falat a nyelvgyökre, majd a torkon át a garatba jut. Itt a garatizmok a nyelőcsőbe nyomják, ami perisztaltikus mozgással a gyomorba juttatja. Ahhoz azonban, hogy a falat valóban a nyelőcsőbe kerüljön, és ne nyeljük félre, az orrüreg felé vezető utat a lágy szájpad, a légcső felé vezető utat pedig a gégefedő kell, hogy lezárja – ismerteti dr. Holpert Valéria.
 
hirdetések

Így változik a nyelés az életkor előrehaladtával

Az öregedéssel a nyelés hatékonysága és biztonságossága is csökkenhet, ennek azonban számtalan oka van. Idősebb korra romlik a szaglás- és ízérzékelés, így az érintettek a rágás-nyelés korábban természetes mozdulataira sem tudnak megfelelően felkészülni. A csökkent nyáltermelés és a fogászati problémák (rosszul illeszkedő fogsor, hiányzó fogak), a mérséklődő izomerő miatt a könnyen lenyelhető falatok megformálása is nehézségbe ütközik. A szakember szerint az életkor előrehaladtával a nyelési reflex renyhül, a kiváltódása hátra tolódik, emiatt a falat és a folyadék hátracsoroghat a szájüregből a gégébe, ami aspirációhoz vezethet. Csökken az izomerő és a koordináció is, a garat és a gége mozgásai beszűkülnek, lelassulnak, emiatt az étel lassabban halad a nyelőcsőben. A nehezen rágó és nyelési nehézségekkel küzdő idősek étkezése egyre lassabbá válik, és sok türelmet igényel.
 
A nyelés folyamatát nehezíti az is, hogy azok a természetes védőreflexek sem működnek tökéletesen, amelyek megakadályozzák, hogy az étel és ital a légutakba kerüljön. Idősebb korban a garat tágabb, mint a fiataloké. A nyelés több időt vehet igénybe, tehát a légutakat védelmét hosszabb ideig kell biztosítani – magyarázza Holpert doktornő. Ezért tapasztalhatjuk azt, hogy a falat gyakran félremegy, és az idős ember sokszor köhécsel evés közben. A nyelési panaszok hátterében mindezek mellett többféle kórkép (reflux, nyelőcső-gyulladás, nyelőcső-szűkület, achalázia, daganatos megbetegedések) pszichés és idegrendszeri okok is állhatnak, ráadásul ennek a korosztálynak már számos vényköteles gyógyszerre is szüksége lehet. Ezek pedig szintén hozzájárulhatnak a szájnyálkahártya kiszáradásához és a nehezített nyeléshez.

Az időskori nyelési nehézség tünetei

Dr. Holpert Valéria a következő diszfágiára utaló tünetekre hívja fel a figyelmet:
  • Köhögés, fulladás étkezés közben és után
  • Az étel, ital és tabletták nyelésének nehezítettsége
  • Nyeléskor jelentkező mellkasi vagy háti fájdalom
  • A hang megváltozásanyelés után
  • Az emésztetlen étel vagy folyadék visszafolyása a szájba vagy a nyelőcsövön keresztül (regurgitáció)
  • Visszatérő felsőlégúti fertőzések, tüdőgyulladások
  • Kiszáradás, súlycsökkenés vagy alultápláltság

Hogy segíthetünk idős családtagjainknak nyelési nehezítettség esetén?

Sokféle oka lehet annak, hogy az életkor előrehaladtával megváltozik a nyelés. Ezek egy részében elegendő, ha néhány dolgot megváltoztatunk az étkezéssel kapcsolatban (nyugodt körülmények biztosítása, megfelelő testtartás, az ételek textúrájának és hőmérsékletének módosítása, az idős ember nyelésre biztatása). Az evés közben vagy után jelentkező gyakori köhögés, fulladás, gombócérzés vagy a nyeléskor tapasztalható mellkasi fájdalom azonban komolyabb problémát jelezhet, amivel fül-orr-gégész, foniáter szakember felkeresése is indokolt. Ha idős családtagunknál gyakorivá válik a hörghurut és tüdőgyulladás, feltétlenül tovább kell vizsgálódni az aspiráció irányában is. Időskori diszfágia esetén hasznos lehet a beszéd- és nyelésterápia, ami erősítheti a nyelőizmokat, és javíthatja a nyelési koordinációt. Egyes esetekben sebészeti beavatkozás vagy gyógyszeres kezelés javasolt, különösen, ha a diszfágiát anatómiai eltérések vagy mögöttes betegségek okozzák.