A fej hátsó részén fáj a feje?

Főoldal / Fej, fejfájás, migrén / A fej hátsó részén fáj a feje?
A fej hátsó részének fájdalma mögött többféle ok is meghúzódhat.
A diagnosztizálás nem mindig könnyű, de nagyon fontos, ugyanis ahogyan dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa rámutatott, ez határozza meg a kezelés irányát.
 

Ezek a leggyakoribb okai a fej hátsó részén jelentkező fejfájásnak

 
A fej hátsó részét érintő fejfájás lehet úgynevezett elsődleges fejfájás, mint például a migrén vagy tenziós fejfájás, és lehet másodlagos típusú, ami azt jelenti, hogy valamilyen egyéb állapotra vagy betegségre utaló tünetként jelentkezik. A leggyakoribb konkrét okok az alábbiak:
 
hirdetések
 

Tenziós fejfájás

A fejfájások közel 90%-a ilyen típusú, és jellemzően szorító fájdalmat okoz a fej alsó részén, akár a nyakba, homlokba is sugározva. A fej mindkét oldalán jelentkező enyhe, közepes fejfájást kísérheti váll-, hátmerevség, koncentrációzavar. Leginkább a nyak és a skalp izmainak hirtelen összehúzódása okozhat tenziós fejfájást, de szorongás, stressz, depresszió és sérülés is állhat a háttérben.

Rossz testtartás és izomösszehúzódás

A rossz testtartás feszültséget okozhat a hátban, a nyakban, a vállakban, és ez vezethet az ún. izomösszehúzódásos fejfájáshoz. Úgy tűnik, a myofascialis triggerpontokat érő fizikai behatás áll a háttérben, és ezek a pontok gyakran akár tapintható csomókként is jelentkezhetnek – főként a vállban, a nyakban, a hát felső részén. Az izomösszehúzódásos fejfájás jellemzően kétoldali, nyomó, szorító jellegű és a fej hátsó részét érinti. A fájdalom krónikussá is válhat, és időszakonként súlyosbodhat, különösen a nap végén, amikor az izmok fáradtak.

Fejfájás nyomáseséstől

Ez a másodlagos típusú fejfájás akkor alakul ki, amikor az agyból és a gerincvelőből egy bizonyos folyadék szivárogni kezd egy környező membrán repedésén keresztül. Ez a repedés vagy szakadás jellemzően egy ütés vagy az epidurális érzéstelenítés miatt alakulhat ki. A folyadék szivárgása hirtelen nyomásesést okoz, ami miatt komoly fejfájás jelentkezik a fej hátsó részén, esetleg nyakfájdalommal, fülcsengéssel, zavartsággal, látászavarral kísérve. Köhögésre, tüsszentésre, mozgásra súlyosbodhat a fájdalom, de 20-30 perces fekvés után elmúlik. 

Nyaki eredetű fejfájás

Általában a nyaki gerinc valamilyen problémája okozza ezt a fejfájást, mint például gerincvelői ízületi gyulladás, idegbecsípődés vagy a nyak sérülése. A nyaki eredetű fejfájás csak az egyik oldalon jelentkezik és a fej hátsó részéből előre sugározhat. A fájdalom jellege egyenletes, intenzitása közepes-erős, és a felerősödhet a nyak mozgatásakor. Elképzelhető, hogy a nyakat nem is tudja a páciens teljesen elfordítani, merev lehet még a váll, a felkar is az érintett oldalon.  

Terheléses fejfájás

A terhelés által kiváltott fejfájás a fizikai aktivitás során vagy közvetlenül utána jelentkezik. Ez egyfajta elsődleges fejfájás, amelynek az az oka, hogy az erek gyorsan kitágulnak, és több vér jut a fejbe, ami megnöveli a koponyán belüli nyomást. Ez jellemzően kétoldali, pulzáló jellegű fejfájást okoz, ami percekig, de akár napokig is tarthat, és fényérzékenység, hányinger, hányás, látászavarok is kísérhetik. Mivel az ilyen jellegű fejfájás hátterében vénás elégtelenség is állhat, amelyet akár szívbillentyű probléma is okozhat, a kivizsgálásban a kardiológusnak is szerepe lehet.

Occipitális neuralgia

Ez a betegség tulajdonképpen egy idegi fájdalom azokban az idegekben, amelyek a nyaktól futnak fel a fejtető felé. Az occipitális neuralgia oka, hogy ezek az idegek valahogyan nyomás alá kerülnek (például becsípődnek vagy fertőzés érinti őket). Így alakulhat ki a hirtelen kezdődő, egyoldali, súlyos fájdalom, ami a nyaktól a fej felé húzódik, és többek közt szédülést is okozhat. 

Basiláris migrén

A migrén egy típusa ez a fájdalom, ám itt az occipitális neuralgiával szemben nem a sérült idegek okozzák a bajt, hanem a rendellenes agyi tevékenység. Ez okozza az égő, erős, lüktető, a nyaktól felfelé terjedő fejfájást, ami egy- vagy kétoldali is lehet és akár 72 óráig is tarthat. A szokásos migrénre jellemző tünetek ebben az esetben is megjelenhetnek.

Dehidrációs fejfájás

Az elsődleges dehidrációs fejfájás oka, hogy nem jut elég folyadék a szervezetbe, a másodlagos típusnál a kiszáradás valamilyen más, szervi folyamat eredménye. Kiszáradásra lehet következtetni, ha kevés és sötét színű a vizelet, száraz a száj, felgyorsult a pulzus, gyengeség, akár ájulás történik.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A legtöbb fejfájás nem veszélyes, de vannak helyzetek, amikor csak az orvos döntheti el, milyen gyógyszeres kezelésre van szükség – figyelmeztet dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. – Mindenképpen ajánlott, ha a fejfájás erős, gyakran jelentkezik, ha az érintett terhes, idős vagy immunhiányos beteg, ha a fejfájást mozgás, köhögés, tüsszentés váltja ki, ha valaki rendszeresen fájdalomcsillapítókra szorul. Megfelelő kivizsgálás után célzottan lehet kezelni a fejfájást, ami jelentős életminőség javulást eredményezhet.