A tökéletes harapnivaló biciklitúrához

Főoldal / Izom, ízület / A tökéletes harapnivaló biciklitúrához
Ha egész napos biciklitúrára indulsz, fontos, hogy ne maradj szilárd energiaforrás nélkül – ennek biztosítására kitűnő választás lehet valami jó minőségű snack, amit magaddal vihetsz. Megállhatsz persze egy utadba eső étteremnél is, de ha az elégetett kalóriákat egy nagy tányér gulyással és öt gőzgombóccal pótolod, majd mindezt leöblíted egy korsó sörrel, biztos lehetsz benne, hogy a túra hátralévő része nem fog simán menni. (x)

Teli gyomorral és fáradt lábakkal inkább az alvásra állsz majd készen, mintsem további kilométerekre. Hogy mindezt elkerüld, új cikkünkben készültünk pár tippel, hogyan pótolhatod az energiát, amikor úgy érzed, hogy nem bírsz már továbbmenni, és a cél még a láthatáron sincs. Ajánlunk emellett pár olyan ételt is tartalmaz, ami tartósan csillapítja az éhséget, anélkül hogy túlságosan megterhelné a gyomrodat.

Mi az ideális snack egy kerékpáros számára?

bicikliHa a terveidben könnyed, délutáni bringázás szerepel a lakóhelyed környékén, nem kell foglalkoznod vele, hogy ételt vigyél magaddal. Csak gondoskodj róla, hogy indulás előtt eleget ettél, és otthon vár rád egy jó vacsora. Amire viszont ilyenkor is oda kell figyelned, az a megfelelő hidratálás  - testtömegkilogrammonként naponta 30-45 ml folyadék elfogyasztása mindenkinek ajánlott. Ez a vízigény fizikai aktivitás esetén ráadásul megnövekszik, úgyhogy mindig tartsd magadnál a vizeskulacsodat. Ha hosszabb útra indulsz, használd ki az izotóniás italok nyújtotta előnyöket, mivel ezek ellátják a szervezetet az izzadás során elveszített elektrolitokkal; a legfontosabb közülük a nátrium és a kálium, amik nélkülözhetetlenek a szervezet hidratáltságának megőrzéséhez.

 

Nem feledkezhetünk meg ugyanakkor a kalciumról sem, ami az izomösszehúzódás folyamatában játszik fontos szerepet, valamint a magnéziumról, ami az izomgörcsök kialakulását akadályozza meg, emellett pedig segít, hogy kevésbé érezd a fáradtság és a kimerültség hatásait.snack

 

Ha többórás túrára indulsz, az étkezés kérdése is előtérbe kerül. Az emésztőrendszer túlzott megterhelése nélküli energiafeltöltés nagyon fontos ilyen esetekben. Ha útközben megeszel egy nagy tányér grillsajtot, mellé pedig egy kis sült krumpli is lecsúszik, akkor nem csak az étel ára miatt fájhat majd a fejed. Sokkal jobban jársz, ha olyan harapnivalót viszel magaddal, aminek alacsony a zsírtartalma, ennek a makrotápanyagnak a leghosszabb ugyanis a felszívódási ideje, a szervezetnek tehát sok időre és energiára van szüksége, hogy megeméssze, egy sportos snacktől pedig nem ezt várja az ember. Válassz szénhidrátokban gazdag, fehérjét tartalmazó ételeket – a szénhidrát közvetlen és gyors energiaforrás, a fehérje pedig csökkenti a regenerációhoz szükséges időt.

Mivel érdemes készülni a túrára?

  • olyan gyümölccsel, ami nem nyomódik össze a táskádban, ilyen például az alma, a körte vagy a liofilizált gyümölcsök
  • fehérjeszelettel és -sütivel
  • energiaszelettel, zabszelettel, müzliszelettel stb.
  • ReCharge energiazselével
  • szárított hússal

Mit ebédelj, ha hosszú biciklitúrára indulsz?

Ha a tekerést egész naposra tervezed, gondoskodnod kell egy jó ebédről és a megfelelő mennyiségű, útközben fogyasztható harapnivalóról. Az órákon át tartó bringázás sok energiát igényel, és garantáltan komoly gyomorkorgást idéz elő, úgyhogy tervezz előre, és készülj fel alaposan. Ne feledd, hogy a főétkezésednek is alacsony zsírtartalmúnak kell lennie.

Az ideális ebéd az alábbiakból állhat:

  • teljes kiőrlésű kenyérből, sonkából, sajtból, tojásból és zöldségekből készült szendvics
  • egy kevés kenyér, egy tonhal- vagy szardíniakonzerv és zöldségek
  • tésztasaláta hússal vagy növényi alapú húshelyettesítővel és zöldségekkel

evésHa nem akarsz ételes dobozokat cipelni magaddal, egy útba eső étterem is jó döntés lehet. Ebben az esetben azonban fel kell készülnöd; nézz utána, hogy milyen éttermeket találhatsz utad során, és azok milyen kínálattal rendelkeznek.

Olyan helyre tervezd az ebédedet, ami könnyű ételeket kínál, amik nem nehezítik meg a túra folytatását.

Milyen ételeket válassz éttermi ebédedhez?

  • fehérjeforrást – sovány húsokat, halat, növényi alapú húshelyettesítőket, tojást vagy hüvelyeseket
  • szénhidrátforrást – rizst, tésztát, kuszkuszt, bulgurt, quinoát, krumplit vagy édesburgonyát
  • gyümölcsöket vagy zöldségeket
  • italt a rehidratáláshoz

túraA jó étkezést egy biciklitúra során nem kell túlgondolni. Ha hosszabb útra indulsz, tervezz előre, és legyen nálad megfelelő mennyiségű, jó minőségű étel, ami újratölti a tekerés közben lemerülő energiaraktárakat. Ne feledd, hogy felmerülhetnek a túrát meghosszabbító, váratlan körülmények is – készülj ezekre, és vigyél magaddal vészhelyzetben fogyasztható harapnivalókat is.

 

Mindenképpen kerüld el, hogy több tucat kilométert kelljen tekerned megfelelő élelem és víz nélkül. Ha müzliszeletet és más finomságokat is viszel magaddal, ne feledd, hogy a csomagolás nem az út szélére való. Különíts el egy rekeszt a hátizsákodban, amiben az út során keletkező szemetet gyűjtheted, és ürítsd ki az út során vagy a túra végén talált szemetesekbe. Ezzel az egyszerű lépéssel a természet védelméhez is hozzájárulhatsz. Jó tekerést!

Címkék: kerékpér, túra