Éjszakai hátfájás

Főoldal / Hát, derék / Éjszakai hátfájás
Az éjszakai hátfájás az alsó háttáji, vagyis a derékfájdalom egyik speciális típusa, ami akár komoly hátgerinc problémára is utalhat.

A népesség 60-80%-a tapasztal valamilyen típusú derékfájdalmat, így ez a második leggyakoribb probléma, ami miatt az emberek felkeresik az orvosukat. Szerencsére a legtöbb esetben kezelhető állapotról van szó, így azok körében, akik sokat pihennek, valamint a megfelelő testedzést végzik, gyakran néhány hét alatt jelentős javulás tapasztalható.

Ezzel szemben az éjszakai hátfájás könnyen kimerültséghez, ezáltal akár a fájdalom fokozódásához vezethat, mert éppen a pihenőidő alatt jelentkeznek a fájdalmas tünetek.

Mi az éjszakai hátfájdalom?

A hátfájással küzdő emberek többsége a napközben tapasztalt fájdalomtól legalább az alvás idejére megszabadulhat, ha a megfelelő pozícióban fekszik, ezzel szemben az éjszakai fájdalom nem szűnik meg miután a beteg nyugovóra tér, nem számít, hogy milyen pozícióra vált. Néhányuknál a fájdalom épp ekkor fokozódik, míg másoknál, csak azután kezdődnek a tünetek, hogy lefeküdtek.

Egyes esetekben előfordulhat, hogy a beteg az egész napot fájdalommentesen vészeli át, de éjszaka szinte lehetetlenné válik a pihenés. Egy klinikai kezelés alatt álló betegeken végzett vizsgálat során megfigyelték, hogy a betegek 44%-ánál jelentkezett éjszakai hátfájás, ezen belül is 42%-uknál minden éjjel tapasztalható volt a fájdalom. A tanulmány résztvevői éjszakánként körülbelül hat alkalommal ébredtek fel emiatt, s az alvás átlagos hossza körükben kevesebb, mint öt óra volt.

Mi okozza az éjszakai fájdalmat?

Csakúgy, mint az általános hátfájdalomnál, az éjszakai hátfájás esetén sem mindig világos a kiváltó ok. Az alábbi tényezők azonban szerepet játszhatnak a kínzó tünetek megjelenésében:

  • A porckorongok elváltozása: ez a leggyakrabban előforduló kiváltó ok. A porckorongok olyan szövetek, amelyek a gerinccsigolyák között helyezkednek el, s egyfajta lengéscsillapítóként működnek, tehát a mozgásunkból, testtartásunkból eredő terhelést szabályozzák a gerincünkben.
  • Sérülések: például ficamok, törések, vagy súlyosabb sérülések, pl. esés, vagy autóbaleset következménye is lehet.
  • Betegségek: például gerincferdülés, gerinccsatorna szűkület, vesekő, terhesség, endometriózis, egyes daganatos betegségek, valamint számos ízületi gyulladás is vezethet hátfájdalomhoz.

Ám az esetek egy részében az is előfordulhat, hogy nem lehet meghatározni, mi váltja ki a fájdalmakat.

Lehet az éjszakai hátfájás komoly betegség jele is?

Az éjszakai hátfájás utalhat súlyos gerinc problémára, csontvelőgyulladásra, valamint Bechterew-kórra, amely esetben a gerinccsigolyák közötti ízületek és szalagok fokozatos elmeszesedése miatt a gerinc egy idő után teljesen elmerevedik. Ám előfordulhat, hogy egy daganatos megbetegedés első jelével állunk szemben, hiszen például a gerincvelő tumor egyik tünete is lehet. De nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, inkább keressük fel egy szakembert, aki kivizsgálás után biztos diagnózist tud felállítani.


Az alábbi figyelmeztető jelek esetén mindenképp javallott orvoshoz fordulni:

  • A hátfájás kiterjed egyik, vagy mindkét lábra
  • Gyengeség, zsibbadás, vagy bizsergés jelentkezik a lábakban
  • Székelési vagy vizelettartási gondok adódnak
  • Fájdalom vagy lüktetés a hasban
  • Láz
  • Foltokban meleg tapintású bőrfelületek
  • Ok nélküli fogyás

Akkor is fontos elmenni az orvoshoz, ha a hátfájás egy korábbi sérülés eredménye.

 

(S.A., Forrás: webmd)