Férfi medencetáji fájdalom
A medencetáji fájdalom a köldök és az ágyék között jelentkezik. Húgyúti fertőzés, szexuális úton terjedő fertőzés vagy a prosztata gyulladása lehet a fájdalom oka. Ezek a betegségek viszonylag gyakoriak. Az Amerikai Egyesült Államokbeli Cukorbetegség, Emésztőrendszeri és Vesebetegségek Nemzeti Intézete (NIDDK) becslése szerint a krónikus kismedencei fájdalom szindróma az Egyesült Államok férfi lakosságának 10–15%-át érinti. A fájdalom gyakran más tünetekkel is jár. A kezelések az októl függően változnak, ezért elengedhetetlen, hogy minden esetben alapos kivizsgálás történjen.
1. Húgyúti fertőzés
A húgyúti fertőzést baktériumok okozzák , amely érintheti a húgycsövet, a húgyhólyagot, a húgyvezetékeket vagy a veséket. A húgyúti fertőzés gyakori betegség és általában az alhasi fájdalom a jellemző tünete.
Egyéb tünetek:
- égő érzés vizelés közben
- gyakori vizelés
- a vizelet színének vagy szagának megváltozása
- láz vagy hidegrázás
- fájdalom más területeken, mint például deréktájon vagy a hát alsó szakaszán.
2. Szexuális úton terjedő fertőzés (STI)
Egyes STI-k, mint például a gonorrhoea (tripper, kankó) és a chlamydia fertőzés, szintén kismedencei fájdalmat okoznak. Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) becslése szerint évente 2,86 millió chlamydia fertőzés fordul elő az Egyesült Államokban.
A tünetek a következők:
- fájdalom a medencében
- húgycsőgyulladás
- folyás a húgycsőből
A chlamydia a végbélt vagy a végbélnyílást is megfertőzheti, ami esetleg fájdalmat is okozhat.
A lymphogranuloma venereum nevű betegség a chlamydia fertőzést okozó baktériumok különböző változataiból eredhet. Ez kismedencei fájdalmat okozhat, amelyet nehéz kezelni.
A CDC megjegyzi, hogy a lymphogranuloma venereum férfiaknál azonos neműekkel való szexuális kapcsolat esetén proktitiszt (végbél- és végbélnyílás-gyulladást) okozhat.
A CDC szerint a gonorrhoea az USA-ban évente körülbelül 820 000 embert fertőz meg. A fertőzés olyan tüneteket okozhat, mint a fájdalom és a húgycsőfolyás. Ha a végbélet is érinti, ez a végbélnyíláson át váladékozást vagy székelési fájdalmat okozhat.
3. Prosztatagyulladás
A prosztata egy kis mirigy, mely a férfi reproduktív rendszerhez tartozik. A prosztata váladékot termel, amely a spermába kerül.
A prosztatagyulladásnak különböző fajtái lehetnek:
Akut bakteriális prosztatitis
Ez az állapot a prosztata bakteriális fertőzéséből ered. A baktériumok a húgycsövön keresztül jutnak a prosztatába, a fertőzés pedig fájdalmat okoz a medencetájékon, az ágyéktájon vagy a hát alsó részén.
Az akut bakteriális prosztatitisz a péniszben vagy a herékben is kellemetlen érzést okoz.
A fájdalom más tünetekkel is járhat:
- égő érzés vizelés közben
- láz
- hidegrázás
- hányinger és hányás
- vizelési nehézség
- gyakori vizelés
- vizelési akadályozottság vagy képtelenség
- a vizelet sugarának gyengülése vagy szakaszossá válása
- gyakori éjjeli vizelés
- fájdalmas ejakuláció
A prosztata bakteriális fertőzése súlyos állapotot jelenthet, az ilyen tüneteket észlelő betegnek azonnal orvoshoz kell fordulnia. Az urológus antibiotikumokkal kezeli a bakteriális fertőzéseket.
Krónikus bakteriális prosztatitisz
A krónikus bakteriális prosztatitisz a prosztata visszatérő fertőzése. A tünetek hasonlítanak az akut bakteriális prosztatitiszhez , de kevésbé súlyosak.
Az urológus általában hosszú ideig tartó kis dózisú antibiotikumokkal vagy antibiotikumok kombinációjával kezeli a betegséget.
Ha a probléma vizelési nehézséggel jár, az urológus úgynevezett alfa-blokkolókat írhat elő, amelyek segítenek a húgyhólyag és a közeli izmok elernyesztésében, hogy a beteg vizeletet tudjon üríteni. Egyes esetekben az orvos a műtétet is javasolhatja.
Nem bakteriális prosztatitisz
A prosztata hosszú ideig tartó gyulladása, amely krónikus kismedencei fájdalommal jár.
Az állapot pontos oka nem ismert. Fontos megérteni, hogy a gyulladásnak nincs semmi köze a bakteriális fertőzéshez, így a beteg az antibiotikumokra nem fog jól reagálni.
A Kaliforniai Egyetem szerint a nem bakteriális prosztatisz gyakori probléma. Többféle kezelés lehetséges, melyek enyhíthetik a tüneteket.
Tünetmentes, gyulladásos prosztatitisz
A prosztatisz ezen fajtája gyakorlatilag nem okoz tüneteket. A vérvizsgálat magasabb fehérvérsejtszámot mutathat, és az orvosok célja a prosztatarák kizárása a diagnózis felállítása előtt.
4. Sérv
A has alsó részén hirtelen jelentkező fájdalom sérvre utalhat.
A sérv egy szövetrészlet vagy a belek egy szakaszának az izmok egy gyenge pontján történő kitüremkedése. Ez egy kicsi, fájdalmas kidudorodás.
A fájdalom rosszabbodhat, ha az izmok összehúzódnak, például nevetésnél, köhögésnél vagy emelésnél.
A NIDDK becslése szerint a férfiak mintegy 25 százaléka hajlamos a sérvre az életkoruk és az izmok gyengülése miatt. Az egyetlen kezelési lehetőség a műtét, ami a szövődmények elkerülése miatt szükséges.
5. Irritábilis bél szindróma (IBS)
Az IBS a belekben okoz tüneteket:
- fájdalmas görcsök
- puffadás
- hasmenés
- székrekedés
- nyálkás széklet
Ezek a tünetek a székürítést követően átmenetileg eltűnnek.
Az orvosok életmódbeli és a táplálkozásbeli változtatásokat javasolhatnak. a bélműködés rendezésére, gyógyszerek is segíthetnek egyes tünetek enyhítésében.
6. Féregnyúlvány-gyulladás (közismert elnevezése a vakbélgyulladás)
A féregnyúlvány egy kis szerv a test jobb oldalán, gyulladása medencei fájdalmat okozhat.
Egyéb tünetek a következők:
- láz
- étvágytalanság
- hányinger és hányás
- a has alsó részében duzzanat
Ha a has jobb alsó részében a fenti tünetek bármelyikével együtt éles fájdalom jelentkezik, azonnal forduljon orvoshoz. Szükség lehet műtétre is.
7. Húgyúti kövek
A vizeletben kövek akkor képződnek, amikor a sók vagy ásványi anyagok, mint például a kalcium, felhalmozódnak a vizeletben és a szervezet nem tud megszabadulni tőlük. Ezek az ásványok összecsapódhatnak és húgyúti kövekké kristályosodhatnak ki. Tüneteket általában csak akkor okoznak, amikor a szervezet megpróbál megszabadulni tőlük.
A fájdalom a medencében vagy deréktájon jelentkezik. A vizeletbe vér is kerülhet és vizelési nehézségek is felléphetnek.
Az orvosok a kövek kiürítésének segítésére fájdalomcsillapítókat írhatnak elő és olyan gyógyszereket is, amelyek feloldják a köveket. A nagyobb kövek egyes esetekben műtétet igényelnek.
8. Hólyaggyulladás
A cisztitisz a húgyhólyag gyulladása, általában fertőzés következtében alakul ki.
Ez fájdalmat okoz a medencében, valamint a következő tüneteket:
- vizelési nehézség
- gyenge vizeletáram
- gyakori vizelés
- égő fájdalom a vizelés során
- vér a vizeletben
- a vizelet színének és szagának változása
Az orvos általában antibiotikumot ír fel a húgyhólyag-fertőzés kezelésére.
9. Húgycsőszűkület
Húgycsőszűkület (strictura) esetén a húgycső átmérője csökken, vagy akár el is záródhat, ami gátolja a vizelet kiürülését. Az alhasi fájdalom mellett a tünetek a következők lehetnek:
- fájdalmas vizelés
- nehezített vizelés
- vizeletcsepegés
- vér vagy vizelet jelenik meg a spermában
- a húgyhólyag-szabályozás elvesztése
A kezelés általában sebészeti beavatkozást jelent, aminek különböző módszerei vannak.
10. Jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH, benignus prostata hyperplasia)
A BPH a prosztata nem daganatos eredetű megnagyobbodását jelenti.
Ahogy a prosztata a felszaporodott szövet miatt megnagyobbodik, nyomást gyakorol a húgycsőre. Ez vizelési nehézséget okozhat és fájdalommal is járhat. Végül a húgyhólyag izmai legyengülhetnek, ami a tünetek rosszabbodását eredményezi.
A NIDDK szerint a BPH előfordulása az életkorral egyenesen arányos, az 50 év feletti férfiak legalább 50 százaléka érintett.
A kezelés életmódbeli változtatásokból, gyógyszerek adásából és műtétből is állhat.
Mikor keressen fel orvost?
Bár az alkalmi kismedencei fájdalom gyakori, az ok tisztázása miatt orvoshoz kell fordulni.
Még akkor is, ha a fájdalom oka egyértelmű, bármilyen változás, mint például a súlyosbodás, újabb orvosi vizsgálatot tehet szükségessé.
A legfontosabb tudnivalók
Fontos, hogy a kismedencei fájdalom okait tisztázzuk még az egyszerűnek tűnő esetekben is, mint az alsó húgyúti fertőzések, előfordulhatnak súlyos szövődmények. A betegnek, ha medencei fájdalom oka nem tisztázott, orvoshoz kell fordulnia.
Forrás: www.medicalnewstoday.com
Lektorálta: Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
A téma korábbi hírei