Hallójárat-gyulladás
A hallójárat-gyulladás elsősorban a nyári időszakban jelentkezik, hiszen főként a strandolók betegsége, ám sokakat az őszi-téli időszakban sem kímél ez a betegség. Arról, hogy ennek pontosan milyen okai lehetnek, dr. Augusztinovicz Monikát, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
Helytelen fültisztítás
Az első és leggyakoribb hiba, amit elkövetnek a gyakori hallójárat-gyulladástól szenvedők, az a helytelen fültisztítás. A termelődő fülzsír mennyisége egyénenként változó, így nem lehet pontosan megmondani, hogy kinek, milyen időközönként javasolt a fültisztítás. Azonban akár túl gyakran, túl ritkán, vagy nem a megfelelő módon tesszük, problémát okozhat. A túl gyakran végzett fültisztítás miatt a fül kiszáradhat. Ha nem megfelelő módon tisztítjuk, akkor könnyen felsérthetjük a bőrt, ami szintén növeli a fertőzések kockázatát. Az is előfordulhat, hogy helytelen mozdulatokkal egyre beljebb toljuk a fülzsírt, míg végül füldugó alakul ki.
Korral is jár
Az érzékeny, vékony hallójárati bőr számára a fülzsír1 biztosít védelmet a fertőzések ellen. A fülviaszként is emlegetett anyag óvja a bőrt a kiszáradástól, emellett baktérium- és gombaölő hatása is van. A zsírozó hatás azért fontos, mert ha a külső hallójárat bőre kiszárad, a bőr természetes védő funkcióját nem tudja ellátni és a sérülékeny hámrétegen a kórokozók könnyen bejuthatnak. A kor előrehaladtával a bőr egyre szárazabbá, ezáltal sérülékenyebbé válik, nincs ez másként a fül területén sem; idősebb korban emiatt is gyakoribb lehet a hallójárat-gyulladás.
Egyéb betegségek
Az életkor mellett bizonyos betegségek is hajlamosíthatnak hallójárat-gyulladásra. A fül öntisztulását akadályozhatják hallójárati csontkinövések, de idült fülfolyással járó középfül-gyulladás, vagy hallójárati polipok következménye is lehet a betegség megjelenése. Ilyen esetekben mindig az elváltozást, vagy az alapbetegséget kell kezelni gyógyszerekkel, vagy műtéti úton. Hajlamosító tényező lehet még a cukorbetegség, a legyengült immunrendszer és bizonyos bőrbetegségek, mint az ekcéma, vagy pikkelysömör, ahol a leváló hámsejtek sokasága miatt lehet gyakoribb a hallójárat-gyulladás.
Milyen tüneteket okoz?
A hallójárat-gyulladás tünetei közé tartozik a viszketés, fülfolyás, a fül váladékozása. A fül gyakran már érintésre is fájdalmas, emellett jellemző, hogy a beteg hallása is tompává válik. Fülcsengés és láz is jelentkezhet. Panaszok esetén forduljon orvoshoz, ne bagatellizálja el a fülfájás jelentőségét!
Hogyan előzhetjük meg?
A megelőzés érdekében a fül tisztításhoz használjon puha anyagú törölközőt, és csak a külső hallójáratot törölje át.
Ha fürdés, hajmosás során víz jut a fülbe, azt ne próbálja meg különböző eszközök segítségével eltávolítani, mert így a bőrt könnyen megsérülhet, ami szintén fertőzéshez vezethet. Ehelyett a fejet oldalra fordítva, rázogatva várja meg, amíg a felesleges víz távozik.
A fülzsírdugóra hajlamosaknak érdemes időként gyógyszertárból beszerezhető paraffinolajjal tisztítani a fület.
Fontos, hogy a fül érzékeny bőrét óvjuk a vegyi anyagoktól is, gondoljunk erre, ha hajlakkot, hajfestéket használunk!
A téma korábbi hírei