Mi a teendő napszúrás esetén?

Főoldal / Fej, fejfájás, migrén / Mi a teendő napszúrás esetén?
Napszúrás akkor alakulhat ki, ha valaki hosszabb időn át tartózkodik a napon, miközben elsősorban a feje és nyaka intenzív napsugárzásnak van kitéve. Ez előfordulhat például strandolás, napozás, kirándulás, túrázás, kertészkedés, de akár séta közben vagy egyéb körülmények között is.

A napszúrás úgy alakul ki, hogy a Napból érkező UV-sugarak ingerlik az agyhártyákat. A tünetek rendszerint nem azonnal a napon való tartózkodást követően lépnek fel, hanem később, az első tünetek gyakran csak órák múlva jelentkeznek.

Milyen tünetekkel jár a napszúrás?

Az érintett feje meleg, jellemző a kipirosodás.

A napszúrás további jelei:

Gyakori tünet a nyugtalanság is. A napszúrás tudatzavarhoz, illetve eszméletvesztéshez is vezethet.

Mi a teendő napszúrás esetén?

Ha felmerül a gyanú, hogy Ön vagy a környezetében valaki napszúrást szenvedett, a következő a teendő:

  • A napszúrást szenvedett személy feküdjön le egy árnyékos, hűvös és lehetőleg nyugodt helyen, kb. 30 fokos szögben megemelt felsőtesttel. Biztosítsa számára a nyugalmat, de soha ne hagyja magára a beteget! Enyhe napszúrás esetén is két-három nap ágynyugalom szükséges.
  • Jó hatású a tarkóra helyezett hideg vizes borogatás is, illetve enyhülést hozhat, ha egy kis vizet csepegtet a beteg bőrére és levegőt legyez felé.
  • Ellenőrizze rendszeresen a beteg légzését és azt, hogy tudatánál van-e, és ennek megfelelően cselekedjen. Ha légzési nehézség vagy tudatzavar lép fel, hívjon mentőt!
  • Nyugtassa meg a beteget!

Mikor forduljon orvoshoz vagy hívjon mentőt?

Ha gyermek szenved napszúrást, késedelem nélkül minden esetben vigyük orvoshoz!

 

A fejet érő intenzív napsugárzás hatására az agyban nő a nyomás, ami görcsrohamot válthat ki. Súlyos esetben a beteg kómába eshet.

 

Ha a beteg tudata zavart, fennáll a görcsroham gyanúja, eszméletlen vagy elájul, minden esetben azonnal mentőt kell hívni (104)!

 

Abban az esetben is orvoshoz kell fordulni, ha egy egyébként egészséges felnőtt csak enyhe napszúrást szenved, de két-három nap ágynyugalom után sem javulnak vagy rosszabbodnak a tünetei. Ilyenkor kórházi kezelésre van szükség.

 

(WEBBeteg - B. M., szakfordító; Forrás: www.onmeda.de)