Fitymaszűkület
Nehezen, fájdalmasan hátra húzható fityma, a fityma berepedezése, vérzés, fájdalmas közösülés, ezek a tünetek mind megjelenhetnek a felnőttkori fitymaszűkület következtében. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész szakorvos szerint nem érdemes halogatni a kezelést, hiszen az sok kellemetlenségtől megszabadíthatja az érintetteket.
Fitymaszűkület – lehet elsődleges és másodlagos
A hímvessző végén található, a makkot fedő, csuklyaszerű bőrrész a fityma, amely egészségesen könnyen hátrahúzható a makkról. Előfordul azonban, hogy a fityma nyílása annyira szűk, hogy nem, vagy csak részben lehet visszahúzni – ez nevezzük fitymaszűkületnek vagy phimosis-nak. A probléma lehet veleszületett vagy elsődleges, aminek oka, hogy a fityma nyílása nem teljesen fejlődött ki. (A fiúk döntő többségénél születés után még nem húzható vissza teljesen a bőr. Ettől nem kell megijedni, ugyanis gyakran nem is valódi fitymaszűkület, hanem ún. cellularis adhesio áll a háttérben, amelyet az orvos egy kisebb beavatkozással meg tud oldani, illetve otthoni kezelés is rendbe hozhatja.)
A másodlagos vagy szerzett forma oka többnyire heveny, idült vagy vissza-visszatérő gyulladás, esetleg nemi betegség. A cukorbetegség erős hajlamosító tényező. Ebben az esetben a fityma bőre hegesedik, később meg is keményedhet.
Létezik a fitymaszűkületnek olyan formája, amelyben a fitymaperem nem hegesedik, de a test növekedése során a fitymanyílás növekedése elmarad a makk növekedésétől. Ilyenkor a pénisz petyhüdt állapotában nem okoz panaszt és nem is látható eltérés, de merevedéskor megfeszül, fáj, hasonló panaszokat okoz a heges fitymaszűkülethez. Ezt relatív fitymaszűkületnek hívjuk. A fitymaszűkület mértéke mindenféle lehet. Amennyiben egyáltalán nem lehet hátrahúzni a fitymát, azt abszolút fitymaszűkületnek nevezzük.
Vékony vizeletsugár és fájdalmas szex
A fitymaszűkület olyan mértékű is lehet, hogy vizeletürítési nehézséget, gyenge vizeletsugarat, csak cseppekben ürülő vizeletet és a húgyutakban pangást, vizelet-visszamaradást okoz. Másrészről, a vissza nem húzható fityma alatt- a tisztítás nehézsége miatt- smegmapangás, smegmakő, heveny és idült gyulladás is kialakulhat, valamint péniszrák, amelyet a fedettsége miatt esetleg már csak jóval később fognak felfedezni. A smegmapangás, idült gyulladás fokozza is a péniszrák kialakulásának kockázatát. Részben a fityma fájdalmas hátrahúzása, részben a fent részletezett, lehetséges szövődmények miatt a fitymaszűkület a közösülést, szeretkezést és ezáltal a párkapcsolatot is hátrányosan befolyásolhatja.
Gyors beavatkozás – nagy segítség
A fitymaszűkület ambulánsan kezelhető.- Amennyiben heveny gyulladás (gombás, bakteriális) okozza a fitymaszűkületet, akkor a gyulladás gyógyulásával az meg is szűnhet, de ha már hegesedés is kialakult a fitymában, az általában már nem visszafordítható, az esetek egy részében megáll egy szinten, de másoknál fokozódik és ezzel együtt a fitymaszűkület is. Tartósan fennálló panaszok vagy szövődmények esetén műtéti megoldás javasolt, amely a fityma nagy részének az eltávolítását az-az körülmetélést (circumcisio) jelent. A beavatkozást felnőtteknél általában ambulánsan, helyi érzéstelenítésben végezzük. Részlegesen is el lehet távolítani a fitymát, de ilyenkor fennáll a veszélye a betegség kiújulásának – hangsúlyozza dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész szakorvos.
A fitymaszűkületnek (phimosis) súlyos, urológiai sürgősségi beavatkozást igénylő szövődménye a paraphimosis, amely azt jelenti, hogy a szűk fitymát még hátra lehetett húzni a makk mögé, de mivel az elszorítja a pénisz vénáit és nyirokkeringését, a makkban vénás pangás alakul ki, megduzzad, ödémássá válik és emiatt a szűk fityma már nem húzható vissza a makkra. Ez az állapot erős fájdalommal jár és tartós fennállása a makk elhalását eredményezheti. Amennyiben nem sikerül kézzel visszahelyezni a makkot a fityma heges leszorítógyűrűje mögé, akkor ennek a leszorítógyűrűnek a műtéti átvágása hozhat megoldást. Később, részben esztétikai okokból ilyen esetben is szóba jön körülmetélés elvégzése.
Forrás: Urológiai Központ
A téma korábbi hírei