Fájdalmas együttlét

Főoldal / Intim zóna / Fájdalmas együttlét
Sokakat érint, mégse fordulnak vele egyből orvoshoz.

Amikor az együttlét nem öröm, hanem fájdalom

 

A szexuális együttlétek a normál esetben fájdalommentesek, ám előfordulhat, hogy a nő kisebb-nagyobb fájdalmat tapasztal. Amennyiben ez csak 1-1 alkalommal jelentkezik, úgy nincs ok aggodalomra, ám, ha rendszeresen előfordul, akkor érdemes kideríteni, mi is állhat a probléma mögött. Dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászát erről kérdeztük.

 

Sokakat érint, mégse fordulnak vele egyből orvoshoz

 

Érdekes adat, de szinte minden második nő tapasztalt már kellemetlenséget, esetleg fájdalmat az együttlétek során vagy utána. Amennyiben ez csupán egy stresszesebb időszak hatása, úgy annak elmúlásával legtöbbször a panasz is megszűnik, ám ha tartósnak bizonyul a probléma, akkor érdemes utánajárni, mi is okozza. Sajnos a nők nagy része nem fordul idejében ezzel orvoshoz, pedig sokszor valamilyen terápiát indokol, ráadásul a párkapcsolatra is negatív hatást gyakorolhat.

 

hirdetések

 

Ezek állnak a legtöbbször a fájdalmas szex hátterében

 

Fertőzés: nagyon gyakori, amikor a közösülés közben érzett fájdalom valamilyen intim fertőzésre, gyulladásra hívja fel a figyelmet, sőt, van, hogy ez az egyetlen tünete. Ezért, ha nincs mellette abnormális folyás vagy viszketés, akkor is érdemes fertőzésre gyanakodni! Akármilyen fertőzésről is van szó, fontos kideríteni, hogy az milyen típusú (gomba, baktérium, vírus), és azt a megfelelő szerrel szükséges kezelni (legtöbbször a partnert is).

 

Hüvelyszárazság: a hüvely belső fala váladékot termel, melynek mennyisége megnő izgalmi állapot során- ez adja a hüvely síkosságát. Azonban előfordulhat, hogy nem termelődik elegendő váladék, ami miatt az együttlétek fájdalmasak lehetnek, ráadásul ezáltal megnő a fertőzésveszély is a keletkező mikrosérülések miatt. A hüvelyszárazság oka legtöbbször hormonális, pl. ösztrogéndominancia, (korai) menopauza, fogamzásgátlók szedése, endokrinológiai betegségek (pl. pajzsmirigyzavar, IR). A problémán síkosító használatával és a kiváltó ok kezelésével lehet segíteni.

 

Daganat: a méh jó-és rosszindulatú daganatainak tünetei közt is szerepel a fájdalmas szex. A méh falán növő jóindulatú mióma és a rettegett méhnyakrák is okozhatja, így jobb, ha a legrosszabb eshetőséget az orvos mielőbb kizárja, illetve megkezdődhessen még idejében a megfelelő terápia!
Endometriózis: amikor az endometrium nem csak a méhben, hanem más területeken is megjelenik, az bizony nagy gondokokat okozhat. Jellemző tünete az erős és fájdalmas menstruáció, az alhasi panaszok és a fellépő gyulladás miatt fájdalmas együttlétek. Az endometriózis kezelése az állapot súlyosságától függ, ám legtöbbször laparoszkópiás műtéttel orvosolják- mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza.

 

Ciszta: sok nőnek keletkezik az élete során ciszta a petefészkében, annak anatómiája miatt. Ez esetek többségében ezt nem is veszik észre, ám ha nagyobb, esetleg több is keletkezik (PCOS), úgy már panaszokat okozhat- például fájdalmat az alhas (legtöbbször) egyik oldalán.  Ritkán, de előfordulhat, hogy a ciszta rosszindulatú daganatra hívja fel a figyelmet, ezért fontos a részletes kivizsgálás! PCOS esetén életmódterápia és/vagy gyógyszeres kezelés szükséges. Ritán, de előfordulhat, hogy a cisztát műtéti úton kell eltávolítani.


nogyogyaszatikozpont.hu