Szeméremcsont fájdalom
A szeméremcsont, másnéven a symphisis pubis a csontos medence elülső és alsó részén található a has és a lábszár között. A fájdalma akkor következik be, amikor a szalagok amelyek a medence csontjait megtartják a terhesség okozta teher miatt megnyúlnak. Ez pedig a fájdalom mellett instabillá is teszi a medencét. A szeméremcsont fájdalom egyéb elnevezése a Symphysis Pubis Dysfunction (SPD).
Milyen gyakori az SPD a várandósság alatt?
A diagnosztizált SPD előfordulási gyakorisága 300 terhességben körülbelül 1, bár egyes szakértők szerint az összes terhes nők 25%-a tapasztalhat SPD-t (bár nem mindegyiknél diagnosztizálták).
Melyek az SPD tünetei?
A leggyakoribb tünetek a nehézkes gyaloglás, olyan érzés mintha a medencéje szétszakadna. A fájdalom a szeméremcsontra összpontosul, de sok nőnél a combok és a gát felé is kisugárzik.
A fájdalom súlyosbodhat, ha sétál, és súlyt hordozó tevékenységet végez, különösen azokat, amelyek magukban foglalják az egyik láb emelését, mint a lépcsőzés, öltözködés, be- és kijutás az autóban, vagy akár az ágyban történő megfordulás.
Mi okozza a szeméremcsont fájdalmát?
A relaxin hozzájárulhat a kismedence statikai változásaihoz a terhesség 40 hete alatt és szerepe a zavartalan szülés előkészítésében elvitathatatlan. Normál esetben a relaxin fokozott termelődése szülés előtt indul meg, néha azonban hamarabb, ami hamarabb lazítja el a szalagokat, mint ahogy kellene és fájdalmat is okoz.
Mit lehet tenni a szeméremcsont fájdalma ellen?
Van néhány dolog, amellyel megkönnyítheti a kényelmetlenséget, ha e terhességi tünetben szenved.
- Viseljen medencés támasztékszíjat. Ez a termék könnyen elérhető az internet segítségével és nagyban segítik a medence csontjainak egyben tartását.
- Tanulja meg és alkalmazza a Kegel gyakorlatsort. A rendszeres gyakorlat a medence izmainak erősítését segíti elő.
- Kerülje a fájdalmat okozó testhelyzeteket. Ülve öltözködjön, kerülje a nehéz emelő és toló mozgásokat.
- Kérjen fájdalomcsillapítást. Ha a fájdalom súlyos, kérdezze meg orvosát a fájdalomcsillapítókról.
Forrás: www.whattoexpect.com
Lektorálta: Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász
A téma korábbi hírei