A fájdalomcsillapító is okozhat fejfájást!

Főoldal / Fej, fejfájás, migrén / A fájdalomcsillapító is okozhat fejfájást!
Furcsának tűnhet, de a fájdalomcsillapítók is okozhatnak fejfájást, ráadásul minél többet szedünk belőlük, annál erősebben, ez az úgynevezett gyógyszer okozta vagy rebound fejfájás.

Ez a jelenség migrénben, vagy tenziós típusú fejfájásban szenvedőknél fordul elő, akik betegségük miatt túl gyakran vesznek be fájdalomcsillapítót, vagyis egyfajta elvonási tüneteként fogható fel.

 

Súlyos esetben, akár naponta előfordulhat, és nagyon fájdalmassá, elviselhetetlenné válhat, épp ezért a beteg számára megkönnyebbülést jelent bevenni egy (vagy több) szem fájdalomcsillapítót.

Fokozódnak a mellékhatások

Ez azonban csak tovább rontja a helyzetet, és fokozza a krónikus napi fejfájások kialakulását. Kísérő tünetként gyakran hányinger, szorongás, nyugtalanság, irritabilitás, koncentrálási nehézségek, memória-problémák, depresszió és alvászavar fordul elő.

 

A rebound fejfájásra jellemző, hogy a betegnek hetente legalább 3 alkalommal van szüksége fejfájás-csillapító gyógyszerére, és majdnem mindennap érez fájdalmat. Ezt azonban csak a betegtájékoztatóban ajánlott dózisnál nagyobb adag fájdalomcsillapító szünteti meg.

 

A fájdalomcsillapítók folyamatos szedése, a függőségen kívül sok mellékhatást is okozhat, mint például a gyomor- vagy nyombélfekély, illetve vese- vagy májkárosodás a hatóanyag fajtájától függően.

A különböző fájdalomcsillapítók, eltérő jellegű fejfájást okoznak

Mind a fejfájás típusa, mind az állapothoz vezető gyógyszerszedési gyakoriság, és időtartam nagymértékben függ a kiváltó fejfájás-csillapító fajtájától.

 

Többnyire kétoldali, nyomó-szorító jellegű a fejfájás nem-szteroid gyulladáscsökkentők vagy ergotamin esetén, féloldali és pulzáló triptánok esetén. Akkor válik krónikussá a fejfájás, ha a beteg kombináltan szedni a fájdalomcsillapítókat, az ergotamint és a triptánokat a migrén enyhítésére, és ez havonta 10 alkalomnál többször fordul elő, illetve önmagukban fájdalomcsillapítókat havi 15-nél, vagy triptánokat havi 8-nál többször vesz be, és ez a folytonos gyógyszerszedés legalább 3 hónapon keresztül fennáll.

 

Érdekes módon azoknál, akik izom-, vagy ízületi fájdalmakra szedik szinte napi rendszerességgel a fájdalomcsillapítókat, nem alakul ki a gyógyszer okozta fejfájás. Fontos tudni, hogy a koffein is okoz rebound fejfájást, ezért a reggeli fejfájásra nem a kávé a megfelelő megoldás!

A függőség

Akinek gyakran van fejfájása, általában nem a patikákból szerzi be a fájdalomcsillapítót, hanem orvoshoz fordul, hogy kiderítse a fájdalom okát, mert valamilyen betegségre gyanakszik.

 

Ha az orvos a kikérdezés alapján fájdalomcsillapító okozta fejfájásra gyanakszik, először is azt tanácsolja betegének, hogy a következő alkalommal ne vegye be gyógyszerét.

 

Ez sokakban ellenérzést szül, és nem fogadják meg a tanácsot, ami már biztos jele a fájdalomcsillapító-függőségnek. Amikor a páciens rászánja magát, hogy a gyógyulás útjára lépjen, nagy segítséget nyújthat a kezelőorvos, esetleg egy neurológus tanácsa, akik a tünetek, a szedett fejfájás-csillapító, és annak alkalmazott dózisa ismeretben, megfelelő gyógyszeres kezelést ajánlanak a leszoktatásra.

 

Ezután a beteg fokozatosan csökkentve az adagot, elhagyhatja a fájdalomcsillapítót, illetve eléri, hogy csak akkor vegye be, amikor tényleg migrénes rohama van.

Leszokás a rebound fejfájást okozó fájdalomcsillapítókról

A rebound fejfájást okozó fájdalomcsillapítóról való leszokás nem egyszerű, ugyanis a gyógyszer hirtelen elhagyása is erős fejfájást, valamint idegességet, nyugtalanságot, hányingert, hányást, álmatlanságot, hasi fájdalmat és hasmenést, vagy székrekedést okozhat, amelyek szintén a szer megvonásának tünetei.

 

Épp emiatt súlyosabb függőség esetén, nem is szabad egy az egyben elhagyni a gyógyszert, hanem áthidaló helyettesítő kezelést szoktak alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy az elvonási tünetek csökkentésére, enyhébb hatású gyógyszereket adnak, melyek nem okoznak függőséget. A függőség mértékétől függően egy-két hónap is eltelhet, mire a páciens úgy érzi, hogy csökken a fejfájás intenzitása és gyakorisága.

 

Ez azonban már a javulás jele. Előfordulhat olyan mértékű függőség is, hogy a beteg képtelen önállóan elhagyni a gyógyszerét, vagy elhagyáskor elviselhetetlen fejfájást tapasztal. Ekkor kórházi felvétel javasolt.

 

Néhány páciens, éveken át napi rendszerességgel olyan gyógyszerekből álló megelőző kezelést kap, melyek függőség kialakulása nélkül gátolják meg a fejfájás kialakulását. Ilyen gyógyszercsoportok lehetnek egyes depresszióellenes szerek, görcsgátló gyógyszerek, vagy béta-blokkoló típusú vérnyomáscsökkentők.

Gyógyszerek szedése helyett megelőzés

Minden migrénben vagy egyéb fejfájásos rohamokkal járó betegségben szenvedőnek, tudatában kell lennie annak, hogy inkább a fejfájás megelőzésére törekedjen ahelyett, hogy gyógyszereket szedjen, különben észrevétlenül rebound fejfájás áldozata lehet.

 

Ez magában foglalja a fejfájást kiváltó tényezők kerülését. Fontos, hogy eleget aludjon, ne hagyjon ki egy étkezést sem, mozogjon rendszeresen, csökkentse a környezetében a stresszt, relaxáljon és hagyjon fel a dohányzással.

WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó gyógyszerész