Mikor súlyos a terhességi kismedencei fájdalom?

Főoldal / Intim zóna / Mikor súlyos a terhességi kismedencei fájdalom?
A nők egy részénél súlyos szövődmények alakulnak ki a terhesség alatt, melyek különböző típusú fájdalmakat okoznak. Ha a kismedencei fájdalom lázzal vagy vérzéssel jár, azonnal hívja orvosát!

Íme, a terhességi kismedencei fájdalom súlyos okai:

 

Vetélés

 

Ha az első trimeszterben hasi fájdalmat tapasztal, mindig gondoljon a vetélés kockázatára! Sajnos a terhességek 15-20%-a vetéléssel ér véget. A tünetek közé tartozik a vérzés és a görcsök, melyek lehetnek ritmikusak, vagy menstruációs görcsökhöz hasonlóak.

 

Méhen kívüli terhesség

 

A minden 50. terhességnél előforduló méhen kívüli terhesség során a petesejt valahol a méhen kívül, leggyakrabban a petevezetékben ágyazódik be. A méhen kívüli terhesség tünetei közé tartozik a 6-10 hét közötti erős fájdalom és vérzés. A méhen kívüli terhesség kockázata fokozott azoknál a nőknél, akiknél már korábban is előfordult, vagy kismedencei-, hasi-, petevezeték műtéten estek át, illetve akiknek endometriózisuk, petevezeték elkötésük, kismedencei fertőzésük vagy méhen belüli fogamzásgátló eszközük volt a fogantatás idején.  A rendellenes alakú méh és a mesterséges megtermékenyítés is úgy tűnik, növelik a kockázatot.

 

A méhen kívüli terhesség azonnali kezelést igényel! Ha a pozitív terhességi teszt megléte óta nem volt a terhességet megerősítő vizsgálaton, és hasi fájdalmat tapasztal, azonnal keresse fel orvosát, vagy egy ultrahangos szakembert annak igazolására, hogy a petesejt jó helyen ágyazódott be!

Koraszülés

 

Amennyiben tartós hátfájást és kismedencei nyomást érzékel, mely hol jelentkezik, hol elmúlik, az lehet a szülés jele. Amennyiben óránként négy, vagy annál több összehúzódást tapasztal, és ez az érzés több mint két órán át jelen van, még az után is, hogy lefeküdt és üres a hólyagja, mindenképpen menjen be a kórházba és ellenőriztesse magát! Ha a tünetek a 37. hét előtt jelentkeznek, koraszülésről beszélünk.

 

Preeclampsia

 

A preeclampsia és más, magas vérnyomásos betegségek a kismamák 5-8%-kát érintik. A preeclampsia a 20 hét után bármikor kialakulhat, ezért is mérik minden alkalommal a terhesgondozáson a vérnyomást és a vizelet fehérjetartalmát. Mivel a magas vérnyomás összehúzza a méhnek a baba oxigén-és tápanyagellátásáért felelős ereit, a magzati fejlődés lelassulhat. A preeclampsia emellett növeli a méhlepény (placenta) leválás kockázatát, mely során a méhlepény még a szülés előtt leválik a méhfalról. A súlyos preeclampsia a has jobb felső részének fájdalmával, valamint fejfájással, hányingerrel, puffadással és látászavarral (pl. villogó fények) jár. Amennyiben preeclampsiára gyanakszik, azonnal hívja orvosát!

 

Méhlepény leválás

 

A méhlepény, mely tápanyaggal és oxigénnel látja el a babát, általában magasan a méhfalon helyezkedik el, és nem válik le, míg a baba meg nem születik. Ritkán (kb. minden 200. szülésnél) a méhlepény elválhat a méhfaltól, ami súlyos szövődmény, és általában a harmadik trimeszterben történik. A méhlepény leválást súlyos, állandó, egyre erősödő alhasi fájdalom jelzi. A méh kőkeménnyé válhat, és sötét vagy piros, alvadék nélküli vérzést tapasztalhat. Egyes esetekben a placenta leválással a szülés is megindul, ebben az esetben az orvos sürgősségi császármetszés mellett dönt. Ha a leválás csak enyhe fokú, az orvos dönthet a terhesség folytatása vagy a hüvelyi szülés mellett is. A méhlepény leválás kockázata fokozott azoknál a nőknél, akiknél korábban már előfordult, vagy magas vérnyomásuk, preeclampsiájuk vagy hasi traumájuk volt.

 

Méh mióma

 

A méh miómák a méh jóindulatú kinövései. Leggyakrabban a gyermekvállalás évei alatt jelentkeznek, a terhesség pedig növekedésre serkenti őket. Nem feltétlenül fájdalmasak, ám mikor gyors a növekedésük, kinövik a vérellátásukat és degenerálódnak, ami fájdalmat okoz. Leggyakrabban a terhesség alatt veszik észre őket, és ritkán a kimetszésük szükséges a terhesség folytatásához.

 

Méhrepedések

 

Bár ritkán, de előfordulhat, hogy a méh megreped, kifejezetten, ha van rajta egy heg, mely korábbi császármetszés vagy más hasi műtétből maradt. Amennyiben ez megtörténik, hirtelen jelentkező, szakadó fájdalom középtájon, ahol az előző heg található – ez pedig katasztrofális lehet, és potenciálisan végzetes mind az anya, mind a baba számára. A szülést megelőző méhszakadás általában valamilyen hasi trauma következménye. Sajnos a méhrepedést nem lehet megakadályozni, ám ha a betegnél fennáll a kockázata, alapos felügyeletet igényel, és a tüneteket komolyan kell venni, különösen, ha a fájdalom fokozódik a terhesség előrehaladtával.

 

Petefészek csavarodás

 

A súlyos fájdalomnak másik ritka oka lehet a petefészek csavarodás. Ez a terhesség bármely időszakában előfordulhat, de a korai szakaszban nagyobb a valószínűsége. Ebben az esetben a petefészek akár egy függőágy vagy orsó megcsavarodik, és akadályozza a saját vérellátását. A petefészek csavarodás egyik kockázati tényezője az ovuláció indukció, mivel ez megnagyobbíthatja a petefészkeket. A tünetek közé tartozik az alhasi fájdalom, hányinger és a láz is.

 

Vakbélgyulladás

 

A vakbélgyulladás terhesség alatt is jelentkezhet. Általában ez a betegség jobb alsó hasi fájdalommal jár, ám terhesség esetén a növekvő has egyre feljebb tolja a féregnyúlványt, így a fájdalom is máshol jelentkezik. A vakbélgyulladás a perforáció elkerülése érdekében sürgős sebészeti beavatkozást kíván!

 

Vesekő

 

Ha úgy érzi, súlyos, az oldalán lefelé terjedő fájdalom gyötri, akkor az utalhat vesekőre. Noha nők esetében gyakoribb, hogy az orvos megvárja a kő kiürülését, mindenképp beszéljen orvosával, ha vesekőre gyanakszik.

 

Hogyan enyhíthetem a panaszokat?

A kismedencei fájdalom enyhítésére az alábbi tippek javasoltak:

  • Vegyen meleg – nem forró – fürdőt, vagy álljon a zuhany alatt, és hagyja, hogy a víz a hátát érje!
  • Próbáljon ki medencetámaszt nyújtó ruházatot, mely megtartja a méhet.
  • Viseljen alacsony sarkú, jó talpbetéttel ellátott cipőt!
  • Kerülje a hirtelen mozgást, és a derék gyors fordítását!
  • Próbálja ki a terhességi masszázst!
  • Mozogjon rendszeresen – ez segít elkerülni a fájdalmat

Mikor kell az orvost hívni?

Ne habozzon orvosát hívni, ha úgy érzi, valami nincs rendben! Jobb félni, mint megijedni! Ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalja, azonnal kérjen segítséget:

  • olyan erős kismedencei fájdalom, hogy nem tud járni vagy beszélni
  • vérzés
  • láz/hidegrázás
  • súlyos fejfájás
  • szédülés
  • az arc, kezek vagy lábak hirtelen dagadása
  • tartós hányinger és/vagy hányás
  • a 28. hét után óránként kevesebb, mint 10 magzati rúgás
  • két órán át tartó, óránkénti 4 vagy több összehúzódás
  • vizes, zöldes, véres folyás

(Cs. K.) Lektorálta: Dr. Földi Ildikó