Hasfájás gyerekeknél

Főoldal / Has, gyomor / Hasfájás gyerekeknél
A hasfájásnak számos különböző oka lehet, és sokféle formában nyilvánulhat meg. Mivel néhány hasfájással járó betegség sebészi kezelést igényel, az akut hasfájást mindig meg kell vizsgáltatni orvossal.

A hasfájás lehet akut, tehát újonnan fellépő és krónikus, azaz visszatérő, elhúzódó. Az akut fájdalmat mindig komolyan kell venni, mindenekelőtt akkor, ha több óra alatt sem enyhül, vagy ha kólikaszerű, ami azt jelenti, hogy rövid szakaszokban hevesen lép fel.

Mire kell figyelni, ha fáj a gyermek hasa?

Ha a gyermekének fáj a hasa, a gyerekorvos elsődleges célja, hogy a hasfájást okozó betegségre fényt derítsen. Ebből a szempontból fontos, hogy a gyermek pontosan hol érez fájdalmat, milyen jellegű a fájdalom, és milyen időközönként jelentkezik, valamint vannak-e kísérő tünetek:

 

A fájdalom helye: a gyerekek nagyon gyakran panaszkodnak hasfájásra. Különösen a kisgyerekekre és az általános iskolásokra igaz ez, az ő esetükben a hasfájás a köldök környékén lokalizálódik. Lehet szó szervi és pszichés hasfájásról is. Vegye figyelembe, hogy a kisgyerekek a fájdalom helyét még nem tudják pontosan meghatározni. Sokszor még a hastól távoli szervekben (fül, torok) jelentkező fájdalom estén is hasfájásra panaszkodnak. A hasfájás azonban tényleg kisugározhat a jobb vállba epebetegség miatt.

 

  Miért sírnak a kisbabák?


Valószínűleg a legtöbb anyuka szembe találta már magát a kérdéssel: miért sír a babája, ha már minden tőle telhetőt megtett azért, hogy megnyugtassa? Egy biztos: bár az adott szituációban talán nem úgy tűnik, a sírós heteknek is vége lesz egyszer.

A fájdalom jellege: Beszélhetünk kólikás hasfájásról, abban az esetben, ha a fájdalom hevesen és szakaszokban lép fel. A hasfájás több órán át is tarthat. A fájdalom lehet éles, elhúzódó vagy tompa. Az iskolás gyerekek már meg tudják határozni, hogy az imént említettek közül, milyen jellegű fájdalmat éreznek. A diagnózis felállítása szempontjából fontos szerepe van a fájdalom intenzitásának. A fájdalomtól eltorzult arc, a sápadt bőrszín és a félelem olyan jelek, amelyek mögött komoly okot kell feltételezni.

 

A fájdalom időbeli jelentkezése: a hasfájás okának kiderítéséhez tudnunk kell, milyen időközönként jelentkezik a fájdalom, és milyen körülmények között, mivel áll összefüggésben. Ezért figyelje meg pontosan, mikor érzi a gyermek a fájdalmat:

 

  • Ha a fájdalom légzéskor lép fel, az tüdőgyulladásra utalhat.
  • Ha vizeletürítéskor fáj a gyermek hasa, húgyúti fertőzés jöhet szóba.
  • Ha a gyermeknek akkor fáj a hasa, miközben eszik vagy miután evett, akkor gyomorfekély vagy reflux betegség okozhatja a problémát.
  • Ha a hasfájás székletürítés előtt vagy után jelentkezik, akkor székrekedésre vagy bélgyulladásra lehet gyanakodni.

A hasfájást kísérő tünetek: a láz, a hányás, a hasmenés, a székrekedés, a sárgaság, a vizeletürítés közben jelentkező égő érzés megemlítése fontos információ az orvos számára. Egy esetleges korábbi műtét vagy lányoknál a menstruáció is okozhat hasfájást. Az akut hasi gyulladásos betegségeket gyakran kíséri magas láz.

B. M.; Forrás: NetDoktor.de , Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos