Túlerőltetés és gyulladás is okozhat alkarfájdalmat

Főoldal / Izom, ízület / Túlerőltetés és gyulladás is okozhat alkarfájdalmat
Az alkar a kéz és a kar szinte minden mozdulatában részt vesz, így fájdalma erősen behatárolhatja a mindennapi életet.

Mi okozhatja a fájdalmat?

Az alkarban a kéz hüvelykujj felőli oldalán végighúzódó orsócsont és a kisujj felőli oldalon végighúzódó singcsont a csukló és a könyök között futnak végig. Ez az elhelyezkedés az oka annak, hogy az alkar a kar és a kéz mozdulataiban is részt vesz, vagyis ha megsérül vagy más ok miatt fáj, szinte minden mozdulatunkat behatárolja. Nem csak az olyan speciális mozgások válhatnak nehézkessé vagy lehetetlenné, mint a gépelés, de akár a tárgyak megfogása is.

 

Mi minden válthatja ki a fájdalmat?

  • Sérülés: egy akut trauma, például esés miatt akár el is törhetnek az alkar csontjai, sérülhetnek a szalagok és az inak.
  • Túlterhelés: bizonyos sportok, például a tenisz vagy a súlyemelés, nagy megterhelést jelenthetnek az alkar izmaira, amelyek könnyen meghúzódhatnak. De nem csak az ilyen nagy erőkifejtéssel járó tevékenységek miatt terhelődhet túl az izom, hiszen például a számítógépes munkavégzés kapcsán is meglehetősen gyakori az ún. repetitive stain injuries (RSI), magyarul az ismétlődő megterhelés okozta sérülés.
  • Idegi nyomás: alagút szindróma az összefoglaló neve annak a fájdalommal, zsibbadással, izomgyengeséggel járó tünetegyüttesnek, amelyért az adott területet beidegző idegnyomódások felelősek. A panaszok a kezdeti zsibbadástól a később bekövetkező érzéskiesésig és fájdalomig terjedhetnek. Súlyos esetben kialakulhat az izomgyengeség és az izomsorvadás is az ideg által ellátott területen.
  • Arthritis: ízületi gyulladás jelentkezhet a csuklóban és a könyökben is, a fájdalom pedig az alkarban is jelen lehet.

A kezelés a diagnózis függvénye

Akik fájlalni kezdik az alkarjukat, sokszor otthoni kezeléssel próbálkoznak először, ami könnyebb húzódás, kisebb megerőltetés esetén be is válhat. Elsősorban érdemes pihentetni a kart, ha pedig sporttevékenység miatt alakult ki a fájdalom, átmenetileg kihagyni az edzéseket. A vény nélküli fájdalomcsillapítók, gyulladás esetén a jegelés, hideg borogatás is hozhat enyhülést.

  •  Ha a fájdalom nem múlik, esetleg fokozódik vagy szaporodnak a gyulladás jelei, mindenképpen orvoshoz kell fordulni a diagnózis miatt – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos.

 

A megelőzés alapja a torna és a pihenés

 

Akinek gyakran kiújul a problémája, mindenképpen érdemes gyógytornászhoz fordulnia, hogy rehabilitálhatóak, majd később megerősíthetőek legyenek az alkar izmai, amelyek nyújtása is nagyon fontos. A csukló és a könyök ízületeit különösen fontos tornáztatni, de lehetőleg szakember irányítása mellett.

 

Ezen kívül, akinek túlterhelés miatt alakult ki a fájdalma, a későbbiekben érdemes az adott tevékenységben rendszeresen szüneteket tartania. Számítógépes munkánál pedig szinte elengedhetetlen az ergonomikus munkaállomás, ez esetben különösen a megfelelő kéz- és kartámasz.

 

(Budai Fájdalomközpont)