Miért gyakori probléma a hátfájás?

Főoldal / Hát, derék / Miért gyakori probléma a hátfájás?
Életünk valamely szakaszában szinte mindannyian megtapasztaljuk mit jelent a hátfájás. A panaszokat számos tényező okozhatja, melyek lehetnek egészen ártalmatlanok, de akár súlyos problémára is figyelmeztethetnek.
Az emberek sokszor későn fordulnak orvoshoz a problémájukkal, arra számítva, hogy a fájdalom majd magától elmúlik. Amikor az orvost felkeresik, a fájdalom már többnyire igen nagymértékű, és elváltozások mutathatóak ki a páciens szervezetében, amelyek már csak beavatkozással gyógytíhatók  súlyosabb esetben akár operációra is szükség lehet. Mivel rengeteg dolog vezethet hátfájáshoz, a probléma igen gyakori.
 

A hátfájás leggyakoribb okai

Túlsúly A többlet kilók nagy terhet rónak a gerincoszlopra, az ízületi szalagokra, a porckorongokra és az izomzatra. A fölösleges kilóktól való megszabadulás legjobb módja az életmódváltás; a rendszeres testedzés és az egészséges, rostban-, gyümölcsökben-, zöldségekben- és vitaminokban gazdag, ésszerű táplálkozás.
Csontritkulás A csontritkulás eleinte tünetmentes ugyan, de később a csontállomány oly mértékben megritkulhat, hogy a csontok könnyen el is törhetnek, megrepedhetnek. A csontritkulás megelőzése érdekében táplálkozzon egészségesen, fogyasszon sok tejterméket, sportoljon rendszeresen – a legegyszerűbb könnyű gyakorlatok is megteszik, a lényeg a rendszeresség, és hogy jól érezze magát.
Sportsérülések A megerőltető, bemelegítés nélkül végzett vagy hirtelen kezdett testedzés sokszor jár sérülésekkel. Egy óvatlan, hirtelen mozdulat következménye is komoly fájdalom lehet. Sportolás előtt mindig szánjon elegendő időt a bemelegítésre!
Rossz tartás Az ülőmunka és a mozgásszegény életmód, a rossz tartás az izmok elmerevedéséhez, a gerincoszlop kóros elváltozásához vezethet. Főleg bizonyos mozdulatokra nyilalló fájdalom, izomgörcs jelentkezhet. Tudatosan figyeljen oda a helyes tartásra, ha számítógép előtt ülve dolgozik, időnkét tartson egy kis szünetet, mozogjon kicsit, végezzen például kar- és fejkörzést vagy sétáljon.
Stressz, depresszió A stressz, főleg, ha tartósan fennáll, komoly változásokat idézhet elő a szervezetben. A stresszhormonok első sorban a mély hátizmokra vannak hatással, ezek az izmok összehúzódnak, megfeszülnek és nem képesek elernyedni, de gyakori a keresztcsont környéki fájdalom is. A depresszió is kockázati tényezőnek számít. Az izommerevség oldására a legjobb megoldás egy kis mozgás.
Pszichés hátfájás Sokszor előfordul, hogy a lelki problémák testi tünetekben nyilvánulnak meg, és a hátfájással orvoshoz forduló páciensek nagy számánál nem mutatható ki szervi elváltozás – a hátfájás hátterében valójában lelki eredetű gondok állnak. A feszültség oldására végezhet lazító gyakorlatokat, segíthet a jóga, a Pilates-módszer vagy a progresszív izomlazítás is.

Egyéb okok

Ritka esetben tumor, csontvelő sérülések, fertőzések is okozhatnak hátfájást.
 
Problémájával minél előbb keressen fel reumatológus szakorvost, hogy az okok kiderítése után a megfelelő kezelést alkalmazva időben megkezdhessék a gyógyítást!
 
Ne feledje, minél hamarabb kér segítséget, annál jobbak a gyógyulás esélyei!