A középfülgyulladás okozta fájdalom csillapítása

Főoldal / Egyéb / A középfülgyulladás okozta fájdalom csillapítása
A középfülgyulladás a megfázás után a második leggyakoribb oka a kisgyermekek orvosi látogatásának. Három éves korukra a gyerekek 70%-ánál fordul elő legalább egyszer, míg a gyerekek fele erre az életkorra legalább három ilyen jellegű incidensen esik át.

Jellemzően a középfülgyulladás a hideg időjárásban jelentkezik. Normális esetben a középfül ürege kis mennyiségű folyadékot termel, mely általában a fülkürtön keresztül ürül ki, mely a középfület az orr hátsó részével köti össze. Ha a fülkürt hideg, arcüreggyulladás vagy allergia miatt megduzzad, és nem megfelelően működik, a folyadék elkezd felhalmozódni.

Miről ismerhető fel a középfülgyulladás?

Valójában kétféle módon jelentkezhet: folyadékgyülem miatt, amikor a középfülben folyadék van, de akut fertőzésnek semmi jele, illetve akut formában, mikor a folyadék mellett bakteriális vagy vírusos fertőzés is jelen van, mely gyulladást és fájdalmat okoz.

 

A folyadék felhalmozódás és az ebből adódó, dobhártyát érő nyomás kellemetlenséget, de akár ideiglenes halláscsökkenést és extrém fájdalmat is okozhat. Azonban azon gyermek esetén, akik még nem beszélnek és sosem volt még középfülgyulladásuk, nehéz kitalálni, mi lehet a baj. Számos tünetre kell figyelni, és ha ezek bármelyikét tapasztalja, beszéljen az orvossal:

  • étvágytalanság, álmatlanság
  • sárga vagy fehér váladék ürül a fülből
  • láz
  • a fül húzgálása, piszkálása, a fej rázogatása
  • Halláscsökkenés – bár ez általában normalizálódik, mikor a fertőzés enyhül. Ha gyermeke többször megkéri, hogy ismételje meg, amit mondott, az lehet a betegség jele. Csecsemők esetében ezt nehezebb megmondani, és a helyzetet tovább nehezíti, hogy a halláskárosodás befolyásolhatja a baba nyelvi fejlődését. Ha arra gyanakszik, hogy gond van a gyermek hallásával, ellenőriztesse egy Audiometer segítségével.

A fájdalom csillapítása

Számos dologgal enyhítheti gyermeke fájdalmát, még mielőtt orvoshoz vinné őt.

Otthon

  • Adjon paracetamolt vagy ibuprofent a fájdalomra, de ne próbálkozzon megfázás kezelésére szolgáló gyógyszerekkel.
  • A nyomás csökkenthető, ha a gyermek fejét megemeli. Ha a kicsi elmúlt 2 éves és már nem kiságyban alszik, tegyen párnát a feje alá. A csecsemőt tartsa az autósülésben vagy babahordozóban, felemelt pozícióban. Ha már jobban érzi magát, tegye az ágyába aludni, de sose használjon párnát csecsemőnél!
  • Egy meleg, nedves törülköző alkalmazása a gyermek arcán a fül közelében szintén segíthet. Nagyobb gyermeknél próbálkozhat melegítő párnával is, de legyen óvatos: ne melegítse fel túlságosan, és tekerje egy törülközőbe. Sose használjon melegítő párnát csecsemőnél!
  • Amennyiben a fül nem váladékozik, enyhítse a fájdalmat fülcsepp segítségével: 2-3 csepp szobahőmérsékletű szezám- vagy olívaolaj a külső hallójáratba cseppentve segíthet. Ha a fülből gennyes váladék folyik, tegyen egy vattacsomót a fülbe.
  • A nyelés megnyitja az Eustach-kürtöt és leereszti a váladékot a középfülből, így a 4 évesnél idősebb gyerekeknél ki lehet próbálni a rágógumizást. A csecsemőket gyakran itassa folyadékkal.

Az orvosnál

  • Noha súlyos fertőzés esetén még mindig az antibiotikum használat javasolt, sok orvos inkább vár ennek felírásával, lehetőséget biztosítva a szervezetnek a fertőzés leküzdésére. Ez különösen igaz abban az esetben, ha nincs fertőzésre utaló jel, mivel ilyenkor a folyadék az esetek 85%-ban magától eltűnik. Eme várakozó megközelítésnek oka, hogy elkerüljék a gyógyszer-rezisztens baktériumtörzsek kialakulását.
  • A gyógyszert később, ha a gyermek állapota nem javul vagy rosszabbodik, felírják. Ha az orvos antibiotikumot írt fel, figyeljen arra, hogy mindig az általa felírt teljes adagot adja a gyereknek, mindig az orvos által előírt ideig, még akkor is, ha a tünetek elmúltak. Ellenkező esetben néhány túlélő baktérium újabb fertőzést okozhat.
  • A fülgyulladás általában két-háromnapi kezelés után javulást mutat, ám néhány gyerek többször, ismételten szenved tőle. Ha ez a helyzet, vagy a fertőzés tovább tart, mint három hónap, az orvos tympanostomiás csövek behelyezését javasolhatja. Miután a dobhártyán kis bemetszést ejtenek, és elvezetik a folyadékot a középfülből, az orvos egy apró műanyag vagy fém csövet helyez a metszésbe. Ez az eljárás az esetek 80%-ban hatásos, a csövek a levegőt a középfülben tartják és megakadályozzák a folyadék felhalmozódását. Általában 9-15 hónapon belül maguktól kihullanak, ám néhány esetben az orvosnak kell eltávolítani őket. A legnagyobb hátránya, hogy sebészeti úton helyezik be, és az eljáráshoz általános érzéstelenítés szükséges.

Mi teszi a gyereket hajlamossá a betegségre?

  • Öröklődés: Ha egyik gyermeke folyamatos fülgyulladástól szenved, nagy valószínűséggel a többi gyermeke is hajlamos lesz a betegségre. A fiúknál gyakoribb a fülfertőzés mint a lányoknál.
  • Tápszeres etetés: A tápszerrel táplált babák hajlamosabbak a fertőzésekre, mivel nem részesülnek az anyatej immunerősítő hatásában. Azok, akik fekve isznak, vagy a cumisüveggel alszanak el, különösen veszélyeztetettek, mivel a tej a fülkürtön át a középfülbe áramolhat, ahol tökéletes táptalajt nyújt a baktériumoknak. Nem ajánlott a gyermeket egy párnával megtámasztott üveggel egyedül hagyni, míg iszik! Csökkentheti a fertőzés kockázatát, ha a babát függőlegesen tartja, míg eteti.
  • Cumi: A cumizás növeli a középfülgyulladás kockázatát. Egyes szakértők szerint az állandó szívó mozgás a váladékot az orrból és torokból a fülbe juttathatja. Emellett a cumi kiváló táptalaj a baktériumoknak, így ha gyermeke visszatérő fülfertőzéstől szenved, érdemes a cumi elhagyását megfontolni.
  • Környezeti tényezők: A passzív dohányzástól szenvedő gyerekeknél nagyobb a valószínűsége a fülgyulladásnak, akárcsak azoknál, akik bölcsődei, óvodai közösségbe járnak, hiszen többféle vírusnak vannak kitéve. Ezért ha gyermeke közösségbe jár és visszatérő fülgyulladástól szenved, érdemes megfontolni, hogy kisebb csoportba írassák át!
  • Étel: Néhány esetben a tehéntejre és tejtermékekre való allergia is egy faktora lehet a betegségnek. Amennyiben arra gyanakszik, hogy gyermekének tejtermék allergiája van, beszéljen az orvossal, illetve próbálja meg 6-8 hétre kizárni a gyermek étrendjéből azokat. Ha javulást észlel, konzultáljon a kzeleőorvossal a további tudnivalókról.
  • Életkor: Minél fiatalabb egy gyerek az első fülgyulladáskor, annál nagyobb az esélye, hogy ismétlődő lesz a betegség. Szerencsére ez a kockázat 4 éves kor körül csökken, valószínűleg azért, mert a fülkürt növekszik, kiszélesedik, és egyre inkább függőleges lesz, megnehezítve a baktériumokkal teli folyadék felgyülemlését.

 

(Cs.K. , parenting.com - Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya)