Achilles-ín gyulladás és Achilles-ín fájdalom (achillodynia)

Főoldal / Egyéb / Achilles-ín gyulladás és Achilles-ín fájdalom (achillodynia)
Aki sportol és rendszeresen túlerőlteti magát, annak az Achilles-ina előbb-utóbb fájni fog. A tartós túlterhelés az Achilles-ín károsodásához vezethet. Az Achilles-inat érintő fájdalom mögött csak ritkán húzódik meg Achilles-ín gyulladás.

Ha az edzések során nem követel magától túl sokat, és odafigyel bizonyos jelekre, akkor jelentősen csökkentheti az Achilles-ín fájdalmának kockázatát.

 

Az olyan Achilles-ín problémák, mint amilyen az Achilles-ín gyulladás vagy az achillodynia, igen gyakoriak az ambiciózus hobbifutók körében. Ennek oka, hogy az újabb világcsúcsra, rekord időeredményre törekedve sokan közülük túl gyorsan, túl gyakran vagy nem megfelelő lábbeliben futnak. Az állandó túlterhelés és a pihenő fázisok kihagyása azonban előbb-utóbb az Achilles-ínt érintő fájdalomhoz vezethet.

 

Az Achilles-ínban jelentkező fájdalom mögött sok sportoló Achilles-ín gyulladást sejt, ám nem biztos, hogy ez áll a háttérben!

A fájdalom okai legtöbbször apró sérülések (ún. mikrosérülések) és az Achilles-ín további degeneratív elváltozásai. Ekkor beszélünk achillodyniáról.

 

Achillodynia esetén az Achilles-ín nincs begyulladva. Ezért van az, hogy a gyulladáscsökkentő gyógyszerek az Achilles-inat érintő fájdalom esetén csak ritkán segítenek.

 

Az Achilles-ín gyulladás és az achillodynia két külön kórkép, hasonló kiváltó okokkal, ám eltérő kezelést igényelnek.

 

 

Achilles-ín gyulladás

Achillodynia

Gyakoriság

ritka

gyakori

Gyógyulási idő

4-6 hét

3-6 hónap

Prognózis

nagyon jó

Konzervatív terápia

gyulladásgátló, pihentetés

excentrikus gyakorlatok, erősítő edzés, ortopédiai cipőbetétek

Műtéti kezelés

nincs ismert műtéti kezelés

a degenerálódott szövetek eltávolítása

Fájdalom

elsősorban reggelente vagy a terhelés kezdetekor jelentkezik

elsősorban terhelés közben jelentkezik

További tünetek

duzzanat, nyomó fájdalom, melegség

duzzanat, nyomó fájdalom, normál hőmérséklet

 

Az edzés során elkövetett hibák mellett számos további tényező is hozzájárulhat az Achilles-ín gyulladás, illetve az achillodynia kialakulásához, például:

  • Lábboltozati rendellenességek
  • Eltérő hosszúságú lábak
  • Nem megfelelő sportcipő
  • Az Achilles-ín már meglévő sérülései
  • Bizonyos antibiotikumok (az ún. fluorkinolonok, mint például a ciprofloxacin)
  • Nem: a férfiak gyakrabban érintettek, mint a nők
  • Túlsúly.

Rendszerint több tényező kombinációja vezet Achilles-ín gyulladás vagy achillodynia kialakulásához. Egyénenként változó, hogy pontosan milyen okok felelősek a panaszok megjelenéséért, ezt az orvosnak minden páciens esetében tisztáznia kell.

 

Már az Achilles-ínban jelentkező csekély fájdalmat is komolyan kell venni – a túlzásba vitt sportolásra, túlerőltetésre hívja fel a figyelmet.

 

Ha felmerül az Achilles-ín gyulladás, illetve az achillodynia gyanúja, akkor az edzés intenzitását és mennyiségét feltétlenül csökkenteni kell és orvoshoz kell fordulni, hogy az Achilles-ín súlyos sérülései elkerülhetők legyenek!

Tipp: Sportoláshoz mindig megfelelő futócipőt viseljen!

Ma már a futócipők óriási kínálatából válogathatunk. Azonban nem minden edzőcipő felel meg minden futónak. Nem feltétlenül a legdrágább futócipő a legjobb választás. Azok számára, akik rendszeresen kocognak, futnak, javasoljuk, hogy a megfelelő futócipő kiválasztásában kérjék ki a szaküzletben az eladó tanácsát, és több párat is teszteljenek futópadon, mielőtt vásárolnak!

 

Az Achilles-ín gyulladás vagy achillodynia okozta tünetek teljes megszűnéséig több hét vagy több hónap is eltelhet a sérülés mértékétől függően.

 

Az Achilles-inat érintő panaszok esetében fontos, hogy a fájdalom mellett a háttérben álló okot is kezeljék. Ha például lábboltozati rendellenességről van szó, akkor az orvos ortopédiai cipőbetét viselését rendelheti el. Ha az edzés során elkövetett hibák okozták az Achilles-ín gyulladását vagy az achillodyniát, akkor segíthet a megfelelő edzésterv, elegendő pihenőfázisok beiktatásával.

 

(WEBBeteg - B. M, szakfordító; Forrás: onmeda.de; Lektorálta: Dr. Árki Ildikó)