7 alattomos nyári fájdalom

Főoldal / A fájdalom / 7 alattomos nyári fájdalom
A nyár a kikapcsolódás, az önfeledt örömök időszaka, egészen addig, míg egy sérülés vagy egy rossz mozdulatból eredő fájdalom el nem rontja azt. Évente több ezer beteget látnak el a kórházak sürgősségi részlegén a gyakori nyári sérülések miatt.

Cikkünkből megtudhatja, hogyan kerülheti el  a leggyakoribb nyári fájdalmakat, illetve mivel kezelheti azokat.

 

Veszélyes grillezés

A nyári grillezés, bográcsozás kiváló ötletnek tűnik, mindaddig, amíg betartja az erre vonatkozó biztonsági előírásokat! Sajnálatos módon évről-évre sokan kerülnek a sürgősségi oszályokra az ilyen sütögetéseken szerzett égési sérülés vagy füstmérgezés miatt. 

Megelőzés: Legyen óvatos, és ne felejtse el, hogy a szabadtéri tűzhely környékén minden könnyen felmelegedhet és lángra kaphat! Mindig hosszú grillező húsfogót használjon, így elkerülheti, hogy megégesse magát, vagy a ruhája lángra kapjon!

Kezelés: Enyhe égési sérülés esetén tartsa az égett területet hideg, folyó víz alá legfeljebb 15 percre vagy amíg a fájdalom nem enyhül! Amennyiben az égés az arcot, kezet vagy nagy testfelületet érint, mielőbbi orvosi ellátásra van szüksége! 

Napégés

A napégés nem más, mint a bőr gyulladásos reakciója, amely igen nagy fájdalmakat tud okozni. Kutatások bizonyítják, hogy az ismétlődő leégés károsítja a DNS-t és növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. 

Megelőzés: Kerülje a napon tartózkodást a legmelegebb órákban! Védje fejét és végtagjait megfelelő kiegészítőkkel, ruházattal. Használjon széles spektrumú, UVA és UVB védelemmel ellátott napozószert! A fényvédő faktorszámnál fontosabb, hogy milyen gyakran alkalmazza azt! Függetlenül attől, hogy volt-e vízben vagy sem, 90 percenként kenje be magát újra! 

Kezelés: Amennyiben mégis leégett égési sérülés kezelésére szolgaló szerekkel (kenőcs, spray) enyhítheti tüneteit enyhébb esetekben. Amennyiben a napégés súlyosabb, forduljon bőrgyógyász szakorvoshoz.

Fűnyíró baleset

A fűnyírás nem csak egy hangos velejárója a kertes háznak, de veszélyes is! A legtöbb baleset akkor történik, mikor a fűnyíró kései alá került más anyag, pl. kavics vagy fadarab onnan kirepülve sérülést okoz. 

Megelőzés: győződjön meg róla, hogy a fűnyíró jó állapotban van, fűnyírás előtt tisztítsa meg a területet az olyan tárgyaktól, melyek a fűnyíró pengéi alá kerülve balesetet okozhatnak! Sose nyírjon füvet, ha a látási viszonyok nem megfelelőek! Mindig megfelelő védőöltözetben - hosszú nadrágban, hosszú ujjú felsőben, zárt cipőben, napszemüvegben - lásson munkának!

Kezelés: A kezelés módja attól függ, melyik terstrészén sérült meg. Szemsérülés esetén azonnal forduljon orvoshoz! Ha megvágta magát, a sérülés helyét tisztítsa megszappanos vízzel, a vérzést pedig nyomókötéssel kontrollálja. Amennyiben a sérülés súlyosnak tűnik, azonnal forduljon orvoshoz!

Lábfájdalom

A flip-flop (lábujj közé bebújós) papucsoknak megvan a maguk előnye, ám az ebben való egész napos sétálásról ez már közel sem mondható el! Nemcsak az a probléma velük, hogy nem támasztják a lábboltozatot, de miután nincs talpbetétjük, nem nyelik el a talpat ért ütődéseket sem. Mindemellett pedig a szabadon lévő lábujjak az éles tárgyak által okozott sérülésveszélynek is ki vannak téve. 

Megelőzés: hacsak nem öltözőben vagy a strandon van, felejtse el a flip-flopot! Az életkor előrehaladtával a bokasüllyedés kockázata amúgy is nő, és az ilyen papucsok tovább fokozzák a kockázatokat! Rendszeres hordásuk térd- és hátfájáshoz is vezethet! Helyette válasszon inkább megfelelő talpbetéttel ellátott szandált!

Kezelés: A vénymentesen kapható fájdalomcsillapítók mellett a talpmasszázs is sokat segíthet a fájdalom enyhítésében. 

Kockázatos sporttevékenységek

Az életkor előrehaladtával sajnos a legtöbben egyre kevesebbet mozognak, így az olyan mozgásformák, melyekhez a szervezet nincs hozzászokva, meglehetősen kockázatosak lehetnek! A nyár hevében talán kedvet kaphat a gyerekekkel néhány csapatjátékhoz, ám legyen elővigyázatos a hirtelen mozdulatokat igénylő sportokkal.

Megelőzés: A leggyakoribb sérülések közé tartozik a bokaficam és térdrándulás, mivel az idősödő szervezetben az ínszalagok egyre kevesebb terhelést bírnak. Minden testmozgás előtt kellően melegítsen be! 

Kezelés: Rándulás, ficam esetén a vénymentes gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító szerek alkalmazása, pihenés és a jeges borogatás sokat segíthet. Amennyiben még két nap múlva is fáj, illetve korlátozott a mozgásképessége, keresse fel orvosát! 

Rovarcsípés

A nyár egyik legalattomosabb veszélyforrásai a különböző mászó es csípő élőlények. A csípés lehet kellemetlen, fájdalmas, ám egyes esetekben akár anafilaxiás sokkot (heves allergiás reakciót) is kiválthat. Ezek mellett a kullancsok a Lyme-kór hordozói lehetnek. 

Megelőzés: Ha erdőbe megy kirándulni, felejtse el a rövidnadrágot és atlétát, bármilyen meleg is legyen! Ezek helyett viseljen könnyű anyagból készült, hosszú nadrágot és hosszú ujjú felsőt! A szabadon hagyott testrészeken az erre megfelelő rovarriasztó szer alkalmazása ajánlott! 

Kezelés: A Lyme-kóros betegek 80%-ánál tapasztalható körkörös, vörös bőrtünet a csípés helyén. Amennyiben ilyet tapasztal magán, azonnal keresse fel orvosát! 

Kiszáradás

Magas hőmérséklet esetén előfordul, hogy a szervezetünk az izzadással több folyadékot veszít, mint amennyit bejuttatunk. A kiszáradás számos egészségügyi problémát okozhat, a fejfájástól egészen az ájulásig.

Megelőzés: Maradjon hidratált azáltal, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyaszt, amikor szomjasnak érzi magát! Tegyen a fagyasztóba egy vízzel félig teli műanyag palackot, és vigye magával, ha el kell mennie otthonról! Testedzés során rendszeresen, legalább 15 percenként kortyoljon folyadékot! A kültéri testmozgást a kora reggeli vagy esti órákra időzítse, amikor valamivel hűvösebb van, illetve közben tartson rendszeresen szünetet! 

Kezelés: A legtöbb felnőttkori enyhe kiszáradás folyadékpótlással kezelhető. A súlyos kiszáradás kezeléséhez orvosi ellátásra van szükség, ahol infúzióval állítják helyre a szervezet só- és folyadék egyensúlyát. 


Cs.K. (prevention.com)