Vegye komolyan a nyári gyomorrontást!

Főoldal / Has, gyomor / Vegye komolyan a nyári gyomorrontást!
Nyáron jellemzően megnő az esélye a gyomorrontásnak – különösen a szabadosabb táplálkozás és a nem megfelelően tárolt élelmiszerek miatt. Kerülje el a rosszullétet és a fájdalmakat!

Jellegzetes tünetek

A gyomorrontás nem betegség, hanem tünetek összessége, amely magában foglalja a puffadást, az émelygést és a böfögést is. Hátterében jellemzően az áll, hogy a gyomorsav kapcsolatba kerül az emésztőrendszer nyálkahártyájával, amely rendkívül érzékeny. Ha megbomlik az egyensúlya, irritációt és gyulladást válthat ki. A jelenséget az esetek többségében az evés, ivás, esetleg fertőzés váltja ki.  

A gyomorrontást el kell különíteni a gyomorégéstől (refluxtól), ugyanis ez utóbbi főleg közvetlenül evés után jelentkezik és tipikusan a mellkasban, a nyelőcsőben okoz kellemetlen érzést. Ugyanakkor jónéhány tünet közös, mint például a hányinger, puffadás.

Mikor kell komolyan venni a gyomorrontást?

Például amikor túl gyakran jelentkezik, ugyanis ez akár a gyomorrák egyik jele is lehet. Ha tehát két hétnél hosszabb ideig tartanak a panaszok, ha étvágytalanságot, fogyást, véres székletet, izzadást, mellkasi, nyaki fájdalmat tapasztalunk, esetleg besárgulunk, mihamarabb forduljunk orvoshoz!

A gyomorrontás leggyakoribb okai

  • Túl sok, túl gyors evés,
  • zsíros, fűszeres ételek,
  • sok csokoládé, alkohol, koffein fogyasztása,
  • epekő, gyomorhurut, Helicobacter pylori fertőzés, hasnyálmirigy gyulladás,
  • idegesség, érzelmi megrázkódtatás,
  • elhízás, dohányzás,
  • bizonyos gyógyszerek (például antibiotikumok).

Hogyan lehet diagnosztizálni és kezelni a gyomorrontást?

Az egyszerűen, gyorsan múló gyomorrontás nem igényel orvosi kezelést, csak néhány nap diétázást, kortyonként fogyasztott vízzel. Csupán a már korábban felsorolt esetekben érdemes szakemberhez fordulni.

 

- A kivizsgálás első lépése a panaszok kikérdezése és a tapintásos vizsgálat. Amennyiben szükségesnek tűnik, elrendelhetünk vérvizsgálatot, és végezhetünk endoszkópos vizsgálatot, különösen, ha a páciens nem reagál a korábbi kezelésre vagy részletesebben szeretnénk megvizsgálni a hasat. Nyomozhatunk Helicobacter pylori fertőzés után, megvizsgálhatjuk a májfunkciót, és nagy segítséget jelenthet egy hasi ultrahang készítése is. Egyes esetekben hasi CT kép is szükségessé válhat, de erről minden esetben csak szakember dönthet – ismerteti dr. Mármarosi István, gasztroenterológus.

 

A kezelés természetesen a pontos ok ismeretében dől el, van, akinél csupán az életmódon kell változtatni, van, ahol a gyógyszeres kezelés segíthet, és ahol kiderül, hogy lelki okok állnak a háttérben, akár a stresszkezelés hatására is megszűnhetnek a panaszok.

 

Oxygen Medical