10 tipp a könnyebb szülésért

Főoldal / Egyéb / 10 tipp a könnyebb szülésért
Minden nő más, ahogyan minden szülés is. Azonban a könnyebb szülések gyakran sok dologban egyeznek. Íme, 10 tipp, hogy a szülés pozitív és amennyire csak lehetséges, fájdalommentes élmény legyen.

Olyan orvost/szülésznőt válasszon, akiben bízik!

Ön az, aki a legjobban ismeri a testét, annak reakcióit és igényeit! Ezért fontos, hogy olyan szakembert válasszon a szüléshez, akiben megbízik, így a szüléssel kapcsolatos döntéseket a saját igényeit is figyelembe véve, együtt, összhangban tudják meghozni, ha esetleg nem az előzetes tervek szerint alakulnának a dolgok.

Őszinte, egyenes kommunikáció

A kölcsönös jó kommunikáció kulcsfontosságú a szülésnél. Az Ön által választott szakember meghallgatja a véleményét? Nem okoz kényelmetlenséget az Ön számára, hogy elmondja neki, hogyan szeretne szülni? Van valamiféle különleges igénye a szülés helyszínével vagy lezajlásával kapcsolatban? Erről is fesztelenül tud beszélni a szakemberrel?

Amennyiben a kismama számára kellemetlen, hogy őszintén kifejezze az igényeit, érzéseit, az feszültséget, szorongást fog okozni a szülés során is, ami pedig nagy valószínűséggel erősebb fájdalomhoz, fájdalomérzethez vezet.

Ne kettő helyett egyen!

Noha csábító lehet, a terhesség során ne kettő helyett egyen! Szakemberek szerint nem két, hanem 1.1 ember helyett kell csak ennie! A terhességi túlsúly fokozza a babánál is az elhízás kockázatát, ami gyakran vezet szülési komplikációkhoz, szövődményekhez és császármetszéshez!

Ha a kismamán túlsúly van, az a babán is megjelenik. A nagyobb babák nehezebben jutnak át a szülőcsatornán, így gyakran császármetszéssel végződik a túlsúlyos kismamák szülése.

Támogató csapat

Még a nagy nap előtt beszéljék meg, ki lesz az, aki támogatni fogja Önt a szülés során. Teljesen mindegy, hogy ez a személy a párja, az édesanyja, testvére vagy valamelyik barátja, a lényeg az, hogy olyan embert válasszon segítőül, aki mellett nyugodtnak és biztonságban érzi magát!

Fontolják meg egy dúla alkalmazását, aki képzett szakember a szülő nők támogatásában a szülés előtt, alatt és után is! Kutatások szerint a dúlák jelenléte csökkenti a szülési komplikációk kockázatát.

Fontos, hogy a helyszín nyugtató legyen!

Van, akit a zene, van, akit a gyertyafény, másokat a szerettei közelsége nyugtat meg. A lényeg az, hogy próbáljon meg minél inkább olyan környezetet teremteni, ami az adott körülmények között az Ön számára a legkényelmesebb!

Ne rohanjon!

Ha szülésről van szó, a gyorsabb nem mindig jobb! Tény, hogy azon először szülő nők esetében, akiknél az orvos legalább 3 órát hagy a szülés első fázisára – az összehúzódások megkezdésétől a teljes tágulásig – sokkal kisebb a szükségtelen császármetszések kockázata. A méhnyak tágulásához idő kell, hiába szeretne minél gyorsabban túllenni rajta!

Mozogjon!

Ne higgye, hogy a plafon bámulása az egyetlen alternatíva a szülésnél! A guggolás, sétálás, egy hintaszékben való ringatózás, a négykézlábra ereszkedés vagy egy fürdőkádban való ellazulás mind-mind lehetőség a vajúdásra, akárcsak az epidurális fájdalomcsillapítás. Próbáljon ki minél több lehetőséget, hogy rájöjjön, az Ön számára mi a legmegfelelőbb, legkényelmesebb!

Kérjen labdát!

Egy 2015 elején, a Journal of Perinatal Education című szaklapban megjelent tanulmány szerint azoknál a nőknél, akik az epidurális érzéstelenítés mellett egy speciális edzőlabdát kaptak a térdeik közé, rövidebb volt a szülés ideje, és kevesebb volt a császármetszés, mint a labdát nem használók körében. Ugyanez volt igaz azok esetében is, akik nem kaptak epidurális fájdalomcsillapítást. Ennek magyarázata az lehet, hogy a labda használata segít megnyitni a medencét, vagy változtat a pozíción, ami mindenképp előnyös.

Vegyen részt tanfolyamon!

Sok először szülő kismama azt hiszi, hogy a terv és az önbizalom teljesen elég, így nem nagyon olvasnak arról, hogy mire számíthatnak. A szülésfelkészítő tanfolyamok számos hasznos technikára és pozícióra tanítják meg a kismamákat és a kispapákat is, annak érdekében, hogy a nagy napon minél könnyebben kitalálhassák, számukra mi a legmegfelelőbb. Így a szülés nagyobb valószínűséggel lesz könnyebb és pozitív élmény a friss szülők számára.

Ne féljen segítséget kérni!

Ez legalább annyira fontos, mint az, hogy legyen felkészült és rugalmas! Ha eredetileg természetes szülést tervezett, ne hibáztassa magát, ha végül mégis epidurális érzéstelenítést kér, vagy valami oknál fogva császármetszésre van szükség! A cél az, hogy a végén egészséges legyen a baba és a mama is. Mindannyiunknak vannak elképzelései a tökéletes szülésről, de sajnos a természet nem mindig kiszámítható! Ha úgy érzi, szüksége van rá, ne féljen segítséget kérni! Hallgasson a szervezetére!

 

Cs.K. (nytimes)