Fizioterápia a fájdalomcsillapításban

Főoldal / Fájdalomcsillapítás / Fizioterápia a fájdalomcsillapításban
A fájdalomcsillapításra alkalmazott gyógyszerek nagyon sok súlyos mellékhatással rendelkeznek, ezért csak rövid ideig történő alkalmazásunk megengedett. Ezért gyakran alkalmazunk jóval kedvezőbb mellékhatásprofillal rendelkező fizioterápiát.

Milyen esetekben alkalmazható?

Fájdalomcsillapítás céljából fizioterápiát leggyakrabban porckorongbetegség esetében alkalmazunk - az akut szakaszban, mikor nagyon intenzív a fájdalom.

Hasonló hatást válthat ki az akupunktúra is. Hatékony a különböző gyulladásgátló és fájdalomcsillapító tartalmú krémek fonoforézise (ultrahanggal történő bevitele), illetve elektroforézise (egyirányú árammal történő bevitele).

Alkalmazhatunk még vákuum-masszázst, amely gyakran enyhíti a lumbágót, gerincfájdalmat a cryoterápia: lokálisan alkalmazott hideg, amit egy speciális készülék segítségével állítanak elő.  

A legnagyobb szerepe a fizioterápiának a gerinc eredetű fájdalom krónikus szakaszában van. Ekkor komplex fizioterápiás kezelés alkalmaznak, a fentebb felsorolt kezeléseket együtt írják fel a gyógyfürdői kezelésekkel, masszázzsal. Ezt évente kétszer is lehet ismételni. 

Fájdalomcsillapítás céljából az akut szakaszban, valamint a viszonylagosan panaszmentes krónikus szakaszban megelőzés céljából javasolt a gyógytorna.

Akut fájdalomnál egyéni gyógytornát alkalmaznak, ami az érintett izmok nyújtásával csökkenti a fájdalmat. A fájdalommentes szakaszban az izmok erősítése a cél, ami tehermentesíti a beteg gerincet. Ekkor a megtanult gyógytornát, élete végéig mindennap alkalmaznia kell a betegnek.

Nem mindig ajánlott!

Vannak olyan típusú fájdalmak, melyeknél nem javasolt a fizioterápia rutinszerű alkalmazása. Ezek a neuralgiák és neuropátiák. Ebben az esetben a fizioterápia felerősítheti a fájdalmat, és nem befolyásolja pozitívan a gyógyulás folyamatát. Ezekre a fájdalmakra speciális gyógyszerek alkalmazása javasolt, melyek oki terápiaként is használhatóak, ezért a neuralgiák és neuropátiák esetében neurológiai szakvizsgálat javasolt.

Fizikoterápia csak orvosi javallatra!

Bár a fizikoterápiás készülékeket üzleti okok miatt be tudják szerezni a betegek, és meg is tanulhatják a helyes használatát, fizikoterápiát csak is orvos írhat fel! Hiszen a tartós fájdalom pontos okát minden esetben feltétlenül tisztázni kell. 

A fájdalom mögött állhat olyan betegség, amit másképpen kell kezelni, és állhat rosszindulatú daganat is, aminek a burjánzását a fizikoterápia kifejezetten fokozza.

(Dr. Kerekes Éva neurológus és gyermekneurológus szakorvos)