Hogy kezelje a fájdalmas székrekedést gyermekénél

Főoldal / GYIK / Hogy kezelje a fájdalmas székrekedést gyermekénél
Előző cikkünkben a gyermekeknél fellépő székrekedés felismeréséről volt szó. Ezúttal a kellemetlen, sokszor fájdalmas tünetek kezelési módjait foglaljuk össze.

Hogyan kell kezelni a székrekedést?

  1. Az elegendő folyadék fogyasztása elengedhetetlen a székrekedés megelőzésében és leküzdésében. A nagy mennyiségű rostfogyasztás is okozhat székrekedést, ha nem iszunk hozzá elég vizet – mivel a rostoknak szükségük van vízre a belek mozgatásához.
  2. Biztosítson sok rostot gyermeke étrendjében, hiszen a rostok vízzel lágyítják a székletet. Ilyen ételek a nagyobb babák számára a korpás zabpehely, graham-keksz, teljes kiőrlésű kenyerek és kekszek, a brokkoli, bab és borsó is.
  3. A mozgás segíti az emésztést és a széklet távozását.
  4. Egy glicerines végbélkúp felhelyezésével segíthetünk gyermekünknek a székrekedés megszüntetésében. A kisbabák is azért emelik fel ilyenkor a lábukat, hogy a széklet távozását segítsék. Amikor látja gyermekén az erőlködést, helyezze fel a kúpot a végbelébe és tartsa ott amíg a glicerin feloldódik. Azonban a használatáról mindenképp beszéljen az orvosával is.
  5. Ha glicerines végbélkúpot helyez fel gyermekének, mozgassa meg azt kicsit, ami ellazítja a végbélizmokat.
  6. Kenje be kisbabája végbelét folyékony glicerinnel, ami segíti a bélmozgásokat.
  7. Használjon természetes hashajtókat! Ilyen az aszalt szilva, amit gyümölcsléként és püréként is alkalmazhatunk. Ezenkívül a barack, alma és körte is remek hashajtók, emésztésjavítók. Az útifű maghéj is természetes módon segít: gabonapehelybe vagy joghurtba szórva fogyasztható.
  8. A recept nélküli hashajtókat is kipróbálhatja. A lenolaj nemcsak az emésztésben segít, de omega 3 zsírsavak forrása is. A lenmagot zabpehelyben és turmixitalokban lehet használni.
  9. Próbálja ki a vény nélkül kapható végbélkúpokat, amelyek hashajtó összetevőket is tartalmaznak. Rendszeresen használhatóak a keményebb székrekedéseknél.
  10. Végső megoldásként a beöntés marad, ha semmi más nem működik.

Székrekedés egy évnél fiatalabb gyermekeknél

A megelőzés és kezelés érdekében íme néhány tipp:

  • Keressen egy bélkímélő tápszert.
  • Etesse gyermekét gyakran, de kis adag tápszerrel, amivel a bélrendszer könnyebben megbirkózhat.
  • Hagyja a végére a székrekedést okozó ételek bevezetését gyermeke étrendjébe – ilyen pl. a banán és a rizs. Rizs helyett árpa alapú zabpelyhek ajánlottak, gyümölcsökből pedig a pürék és a szilva.
  •  Adjon naponta egyszer egy teáskanál lenolajat kisbabája zabpelyhébe vagy tejesüvegébe.

Hatásos módszer, ha gyermekét egy kád meleg vízbe teszi, úgy, hogy a víz mellkasig érjen. Miután kisbabája ellazult, kezdje el masszírozni a hasát – az eredmény elég piszkos, de a lényeg, hogy a széklet így könnyen eltávozik!

Vassal dúsított tápszerek

Kutatások bizonyítják, hogy a sok vasat tartalmazó tápszerek nem okoznak székrekedést, azonban számos anya állítja ennek az ellenkezőjét. Gyermeke szervezetének szüksége van a vasra, amit az alacsony vastartalmú szerek nem pótolhatnak. Ha mégis úgy gondolja, hogy a vasnak köze lehet gyermeke székrekedéséhez, 2 hónapig használjon kevesebb vasat tartalmazó tápszert – majd mikor kisbabája szervezete érett lesz a több vas befogadására, térjen vissza a vassal fokozottan dúsított szerekre!

 

Fordította: B. Cs. Forrás: www.askdrsears.com