Fájdalmas szórakozás

Főoldal / Izom, ízület / Fájdalmas szórakozás
Egy tanulmány szerint a gyerekeknél gyakori a csukló- és ujjfájdalom a sok videojátékozás és mobiltelefon-használat miatt.

Ezek a fiatalok gyakorta tapasztalnak csukló- és ujjízületi fájdalmat, ha hosszabb ideig játszottak videojátékkal vagy mobiljukat használták. A számítógép billentyűzetén való csuklótámasz nélküli pötyögés szintén ízületi fájdalmat tud okozni, derült ki a tanulmány során.

A kutatók megvizsgálták, hogy milyen hatásokkal járhat, ha a gyerekek intenzíven játszanak különféle számítógépes és videojátékokat. A vizsgálat során két St. Louis-i iskolából, összesen 257 (9 és 15 éves kor közötti) tanulót vontak be. Úgyszintén a vizsgálat tárgyát képezte a mobiltelefon használatából eredő kézfájdalom, amit leginkább a gyakori sms-ezés okoz.

Az eredmények szerint komoly egészségügyi kockázatot rejt a különféle elektronikai eszközök intenzív, napi használata, például a napi több órás videojátékozás erősen igénybe veszi a gyerekek ízületeit, melynek hatása a későbbi életszakaszban különböző problémákat okozhat (idült ízületi gyulladás), de a konkrét és hosszú távú következmények megállapításához további kutatásokra van szükség, nyilatkozta a kutatás vezetője.

A játék olykor fájdalmat tud okozni

A felmérésben résztvevő diákoknak egy egyszerű kérdőívet kellett kitölteniük, a különféle videojátékok és a mobiltelefon használatával kapcsolatban. Mennyi ideig játszottak vagy mobiloztak és közben/utána milyen erős fájdalmat éreztek a csukló és ujj ízületeikben.

Azok a fiatalok, akik videojátékot használtak, túlnyomórészt intenzívebb fájdalomról számoltak be, ellentétben a mobiltelefont használókkal. A kutatók szerint minden egyes játékal töltött óra során a fájdalom mértéke megduplázódott.

A mobiltelefont használók leginkább az sms-ek írása során tapasztaltak fájdalmat, érdekes módon a lányok voltak többségben és erősebb fájdalomérzetről számoltak be a fiúkkal ellentétben.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a gyerekek egészségügyi helyzetének szempontjából jobb lenne korhatárhoz és időkorláthoz kötni az egyes videojátékokat és használatukat. Valamint jobb szülői kontrollt biztosítani, hogy a gyerekek ne tudjanak visszaélni a játékokkal.

(KamaszPanasz - N. L.)