A neuralgia, neuralgiás fájdalom és formái

Főoldal / A fájdalom / A neuralgia, neuralgiás fájdalom és formái
A testünk különböző pontjain visszatérő jelleggel, naponta többször jelentkező, néhány másodpercig-percig fennálló, kínzó, késszúrásszerű, nyilalló fájdalom megkeserítheti mindennapjainkat. A neuralgiás fájdalmakról és arcidegzsábáról bővebben.

A neuralgia olyan típusú fájdalom, mely definíciója szerint egy adott környéki ideg (központi idegrendszerből kilépő ideg) ellátási területében jelentkező fájdalom. Ez az éles, nyilalló fájdalom az ideg lefutása mentén bizonyos pontok triggerelésével, vagy bizonyos tevékenységgel váltható ki.

 

A fájdalom a beteg számára elviselhetetlen, volt már rá példa, hogy nem megfelelő kezelés esetén öngyilkossághoz is vezetett arra hajlamos egyéneknél.

A neuralgiás fájdalmak kiváltó okai, diagnosztizálásuk

 Fájdalomtípusok - Neuropátiás, nociceptív, pszichogén


A fájdalom egyik érdekes tulajdonsága, hogy kisugározhat, vagyis máshol jelentkezhet, mint ahol valójában képződik. Mikor érdemes orvoshoz fordulni a fájdalommal? Fontos különbséget tennünk a magunk által is orvosolható és a szakember segítségét igénylő fájdalmak közt. Az előbbi kategóriába tényleg csak a mindennapi, nem rendszeresen jelentkező, nem túl erős és ismert fájdalmak tartoznak, minden egyéb esetben ajánlatos orvoshoz fordulni. Ahhoz azonban, hogy segítséget kaphassunk, a szakembernek ki kell derítenie a fájdalom pontos okát, ami nem mindig könnyű feladat. Fájdalomtípusok - Neuropátiás, nociceptív, pszichogén>>

A fájdalom rohamokban jelentkezik, naponta több alkalommal. A fájdalmas időszakok általában néhány másodpertől 10-30 percig tartanak. Ezek a naponta többször ismétlődő fájdalmas periódusok hetekig-hónapokig tartanak, majd ezeket néhány hétig, hónapig, esetleg évig tartó fájdalommentes periódus követi.

 

A közte levő időszakban a beteg általában panaszmentes, néha enyhe fájdalomról, fonákérzésről, érzéketlenségről számol be az adott területen.

 

Leggyakrabban nincs kimutatható ok a neuralgiák hátterében, ez az úgynevezett idiopathias forma a gyakoribb. A tüneti formáknál az ideg környeztében elhelyezkedő gyulladás, daganat, nyomódás állhat a háttérben.

 

A diagnózis felállítása a jellegzetes tünetek alapján történik. Ezt követően célzott vizsgálatokkal lehet a háttérben álló okot megkeresni. Leggyakrabban valamilyen képalkotó vizsgálat pl. CT, MR, ezeken kívül ultrahang, röntgen illetve labor vizsgálat válhat szükségessé.

A neuralgiák kezelésének lehetőségei

Kezelése gyógyszeres illetve műtéti lehet. Abban az esetben, ha a háttérben kimutatható elváltozás áll, természetesen annak a kezelése az elsődleges, hiszen azzal párhuzamosan a neuralgia is mérséklődhet vagy megszűnhet. 

 

Gyógyszeres kezelésben alkalmazhatók triciklikus antidepresszánsok, carbamazepin, gabapanetin, clonazepam melyek a fájdalom kialakulását gátolják, de enyhébb esetben a nem szteroid gyulladáscsökkentők is megpróbálhatók.

 

  A krónikus kismedencei fájdalom szindróma


A kismedencei fájdalom szindróma olyan férfiaknál, illetve nőknél jelentkező probléma, ahol az alhasban, a gáttájékon, illetve a keresztcsont környékén megjelenő fájdalomnak konkrét, kivizsgálás során felfedezhető oka nincs.
A krónikus kismedencei fájdalom szindróma >>

Műtétileg magának az idegnek vagy az ideg dúcának roncsolása révén várható javulás. Erre többféle lehetőség kínálkozik napjainkban pl.:

  • thermo- vagy elektrocoaguláció (az ideg dúcának felkeresése és elektromos áram vagy hő útján történő roncsolása, ez nem jár nyílt koponyaműtéttel)
  • glicerinnes infiltráció (az előző módszerhez hasonló, csak a roncsolást glicerin oldattal végzik)
  • microvascularis decompresszió (nyílt koponyaműtét, mely során az idegtörzs és az ér közé behelyezett lapoccal tehermentesítik az ideget).

Az arcidegzsába

A trigeminus neuralgia vagy köznapi nevén arcidegzsába a leggyakoribb neuralgia, mely általában 40-50 éves kor fölött jelentkezik. A nervus trigeminus vagy más néven háromosztatu ideg biztosítja az arc érző működését. Ennek az idegnek neuralgiában leggyakrabban a második (n. maxillaris) és a harmadik (n. mandibularis) ága érintett. Ennek megfelelőn a fájdalom a szem alatti területtől az állig húzódó területen, kezdetben fél oldalon jelentkezik.

 

 Az arcidegzsába


Majdnem minden ember tapasztal alkalmanként fáradtságot, megerőltetést követően fejfájást. Sokan azonban szokatlan tünetekkel járó fej és arcfájdalmaktól is szenvedhetnek, amelyek hátterében a fej és nyak érzőidegeinek kóros működése feltételezhető. Az arcidegzsába (trigeminus neuralgia) az arcunk jelentős részének a beidegzéséért "felelős" háromosztatú ideg három fő ágai közül egynek (esetleg kettőnek) a jellegzetesen csak az egyik arcfél egy részére kiterjedő, kóros túlműködése. Az arcidegzsába>>

Villanásszerű, néhány másodpercig tartó, néhány percenként ismétlődő, kínzó, éles, elviselhetetlen fájdalom. A fájdalom naponta akár százszor is jelentkezhet. A fájdalommal egy időben finom rángások is megjelenhetnek az érintett területen.

 

A fájdalmas periódusokat hosszabb-rövidebb ideig fennálló fájdalommentes szakaszok váltják fel. Régóta fennálló betegség esetén a fájdalom állandósulhat, vagy magának a „fájdalom-rohamoknak” az időtartama növekedhet.

 

A fájdalmat kiválthatja nyelés, beszéd, orrfújás, az arc egy adott pontjának érintése. A fájdalom elkerülése miatt a betegek nem esznek, nem isznak, lesoványodnak.

 

Ha a betegség kiújul, akkor általában másik ág területén jelentkezik, nem a korábbi fájdalom helyén és gyakran az ellenkező oldalon. A többszöri kiújulás esetén jellemző az oldalváltás a tünetekben. A diagnózis felállítása és kezelése a korábban leírtakkal megegyező.

  A fájdalom életet menthet - Amit a fájdalomról tudni kell


Miért hasznos, ha testünk fájdalomérzettel jelzi, hogy valami nincs rendben? Miért érzik magukat életveszélyben a fájdalmat nem érző emberek? Van egy inger, amelynek felfogására nem alakult ki külön érzékszerv. Ennek ellenére talpunk csücskétől a fejünk búbjáig mindenhol képesek vagyunk érezni. Jóllehet, különböző változatai léteznek, és az intenzitásuk is különböző lehet, mi csupán egyetlen szóval tudjuk kifejezni az érzést, azt mondjuk: fáj. A fájdalom életet menthet - Amit a fájdalomról tudni kell >>

Egyéb, ritkábban előforduló neuralgiák

A közel százszor ritkább, nyelvgyökön, torokban, állkapocsszögletben, ritkán fülben jelentkező, nyelés, rágás, ásítás által provokált, jellegét tekintve az előzővel megegyező fájdalom a glossopharyngeus neuralgia, melyet az azonos nevű ideg bántalma okoz. Előfordul, hogy fennállása kapcsán csökken a beteg szívverése, mely ájuláshoz vezethet. Kezelésében az ideg átmetszése hozhat eredményt, ha a gyógyszeres terápia nem célravezető. 

 

A fej idegi eredetű fájdalmai


Sokan vannak, akiknek mindennapjait keseríti meg a naponta jelentkező fejfájás. Az esetek döntő többségében nincs szervi eltérés a háttérben, ám a fej- és arcfájdalmak egy részét az érzőidegek kóros működése is okozhatja.
A fej idegi eredetű fájdalmai - betegségek és tüneteik>>

A tarkótájon jelentkező occipitalis neuralgia a nervus occipitalis major vagy minor ellátási területében okoz kifejezett helyi nyomásérzékenységet és tarkóba sugárzó fájdalmat. Ezen formában az idegátmetszés helyett inkább a gyógyszeres terápiát részesítik előnyben.

 

Igen ritka, de annál elviselhetetlenebb fülfájdalmat okoz a nervus intermedius neuralgiája. Legtöbbször nem kerül felismerésre, valamilyen fülészeti betegséget keresnek az állandóan visszatérő fülfájdalom hátterében, ennek megfelelően a hatásos terápia is elmarad. A külső hallójárat hátsó részének érintése kiváltja a fájdalom-rohamot, mely diagnosztikus jelként szerepel.

 

Az övsömör vagy más néven herpes zoster első tüneteként általában hólyagos kiütések jelennek meg az adott ideg lefutása mentén, ezt követi a neuralgiás fájdalom, melyet prost herpeses neuralgiának nevezünk.  Előfordulhat, hogy a fájdalom az egyedüli tünete a betegségnek. Az érintett területén a bőr kifejezett érzékenysége figyelhető meg, gyakran már a ruha viselése is kínzó fájdalmat okoz. Kezelése meglehetősen nehéz, a szokásos kezelésre kevésbé reagál.



Az itt felsorolt neuralgiák a leggyakrabban előfordulóak, de természetesen valamennyi ideg lefutása mentén jelentkezhet a tipikus fájdalom. Ilyenkor a tünetek alapján kell a diagnózist felállítani és a célzott kezelést megkezdeni, a fájdalom mielőbbi enyhítésére.

 

   A fantomfájdalom


Paradox módon a különböző testrészek amputációja után, az eltávolított testrésznek megfelelően a betegek több mint fele fájdalmat érez. A különböző testrészek eltávolítása után, az eltávolított testrész helyén megjelenő úgynevezett fantom fájdalom, az amputációt követően azonnal, de hetek, hónapok, évek múlva is kialakulhat. Nemcsak végtagok eltávolítása után, hanem szem, fül, orr, mell, fog, pénisz stb. amputációját követően is felléphet. Jellegét tekintve leggyakrabban folyamatos, máskor rohamokban jelentkező égő, görcsös, nyilalló. A fantomfájdalom >>

WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika neurológus